AktualnościHALO MORĄGWieści z ratusza

UWAGA NGO! Do 30 czerwca 2021 r. został wydłużony termin rozliczenia rocznego CIT

Ministerstwo Finansów ogłosiło podpisanie rozporządzeń przesuwających terminy sprawozdawcze i dotyczące CIT-8. Organizacje pozarządowe nie muszą więc sporządzań sprawozdania finansowego oraz wysyłać deklaracji CIT-8 w standardowym terminie do 31 marca.

Komunikaty o podpisaniu rozporządzeń przesuwających terminy ukazały się w aktualnościach na stronie internetowej Ministerstwa Finansów 26 marca w piątek. Rozporządzenia nie zostały opublikowane przed weekendem, ale na podstawie informacji o podpisaniu rozporządzeń, można ze stuprocentową pewnością stwierdzić, że organizacje, które jeszcze nie zrealizowały marcowych obowiązków, nie muszą się już spieszyć.

Publikacja rozporządzeń nastąpi prawdopodobnie dziś lub jutro, ale w tej chwili nie wydaje się, żeby miało to już jakieś większe znaczenie. Po publikacji poznamy ze szczegółami ostateczną treść przyjętych przepisów. Dziś podajemy najważniejsze informacje na podstawie piątkowych komunikatów resortu – czyli nowe przesunięte terminy.

Sporządzamy sprawozdanie do końca czerwca

(fragment komunikatu Ministerstwa Finansów)

Dziś minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński podpisał rozporządzenie o przedłużeniu terminów na sporządzenie sprawozdań finansowych za rok obrotowy 2020 dla:

jednostek sektora prywatnego oraz organizacji non-profit – o 3 miesiące,

jednostek sektora finansów publicznych – o 1 miesiąc.

Rozporządzenie zostanie opublikowane w Dzienniku Ustaw na początku przyszłego tygodnia.

zobacz cały komunikat na stronach Ministerstwa Finansów: Przedłużenie terminów na sporządzenie sprawozdań finansowych za 2020 r.

Wysyłamy CIT-8 do końca czerwca

(fragment komunikatu Ministerstwa Finansów)

Do 30 czerwca 2021 r. został wydłużony termin rozliczenia rocznego CIT przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych.

Rozporządzenie w tej sprawie podpisał minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński

zobacz cały komunikat na stronach Ministerstwa Finansów: Dłuższy czas na rozliczenie CIT

Co zyskujemy na przesuniętych terminach

Organizacje pozarządowe mają dobre powody, żeby nie spieszyć się teraz nadmiernie ze sprawozdaniami i deklaracjami. Po pierwsze wciąż istnieje szansa, że zostaną uchwalone przepisy, które pozwolą podpisywać sprawozdanie finansowe przez jednego członka zarządu organizacji (przepis taki czeka na uchwalenie w nowelizacji ustawy o rachunkowości). Po drugie cześć NGO-sów mogłaby mieć teraz spory problem z właściwym wypełnieniem deklaracji CIT-8. Na początku marca wprowadzono nową wersję formularza podatkowego (CIT-8 w wersji 30 i CIT/O w wersji 17). Nie wszystkie programy księgowe mają już aktualny formularze – aktualnych formularzy nie udostępnia również samo Ministerstwo Finansów (nie ma ich w wersji edytowalnej w serwisie podatki.gov.pl)

(poradnik NGO/ UM Morąg)

error: Nie kopiuj!!!