AktualnościHalo MorągKultura i Sztuka

VI Morąski Przegląd Form Folklorystycznych „Haneczka 2025”. Już 17 maja

Już w sobotę, 17 maja, o godzinie 14:00, Park Miejski w Morągu stanie się sercem folkloru podczas VI Morąskiego Przeglądu Form Folklorystycznych „Haneczka 2025”. W przypadku niepogody, wydarzenie przeniesione zostanie do sali widowiskowo-kinowej MDK. To wyjątkowe wydarzenie zgromadzi artystów z różnych zakątków regionu, którzy zaprezentują bogaty repertuar pieśni ludowych.

Przegląd otworzą śpiewacy ludowi bez towarzyszenia instrumentalnego. Śpiewaczka Kamila Guzewicz z Centrum Kultury Gminy Ełk wykona „Miała mateńka jednego syna” oraz „Szumi w gaju brzezina”. Następnie Katarzyna Życińska z Koła Gospodyń Wiejskich w Nowym Monasterzysku zachwyci publiczność swoim występem.

Ludowe zespoły śpiewacze wprowadzą nas w dalsze folklorystyczne klimaty. Zespół Wokalny „Melodie z Godkowa” z Biblioteki Publicznej w Godkowie pod kierownictwem Romana Lastovjaka, zaśpiewa utwory takie jak „Chłopaki chłopaki”, „Zachodzi słoneczko”, „Na zielonym polu” i „Pognała wołki na bukowinę”. Zespół Śpiewaczy „Stradunianki” z Centrum Kultury Gminy Ełk, prowadzony przez Kamilę Guzewicz, wykona „Przyjechał do niej na wronym koniu” i „Miała matuleńka syna jedynego”. Zespół Ludowy „Promień” z Ośrodka Kultury w Górowie Iławeckim, pod opieką Sebastiana Mazurkiewicza, zaprezentuje „Lipka”, „Czemu ty dziewcze” oraz „Używaj dziewczyno”. Zespół „Tolkmiczanki” z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Tolkmicku, kierowany przez Roberta Nasiłowskiego, wykona „Dwanaście aniołków”, „Jedno jest niebo dla wszystkich” i „Gdy się napełni szkło”. Chór Seniora „Morążanie” z Morąskiego Domu Kultury pod opieką Ireny Frąckiewicz przedstawi „Oj, zagraj mi muzyko”, „Za las chłopcy, za las” i „Wieź mnie koniku, wieź”.

W części poświęconej folklorytycznym zespołom pieśni i tańca wystąpi Zespół Folklorystyczny „Pasłęczanie” z Pasłęckiego Ośrodka Kultury w Pasłęku, pod kierownictwem Edyty Godzieby, z utworami takimi jak „Chodzony”, „Co ja myślę”, „Od wschodu słoneczka”, „Klapok”, „Powiadają ludzie”, „A w tam boru lesie”, „Wiwat” i „Dziewczyny dziewczyny”. Kapela Folklorystyczna „Kalina Barcji” działająca przy Edukacyjnej Grupie Folklorystyczno-Turystycznej „Folk Tur” w Bisztynku, prowadzona przez Jerzego Bachara, zaprezentuje „Krainy dwie”, „Ech, poleczko”, „Skrzypek” oraz „Hanka”. Zespół Folklorystyczno-Ludowy „Łęgajnianie” ze Stowarzyszenia Przystanek Łęgajny, pod opieką Bożeny Białogrzywy, wykona „Chodźże Maryś”, „Kędy Ty Jaśku pojedziesz”, „Wyjeździej furmanku”, „Nóżka, nóżkę wodziła” oraz „Amigo”.

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników kultury ludowej i tradycji do wspólnego celebrowania bogactwa polskiego folkloru. To doskonała okazja, aby poczuć ducha przeszłości i cieszyć się wspólną zabawą.

(red./MDK)