W „Czwórce” robią zdrowe sałatki

Zajęcia kulinarne w świetlicy Szkoły Podstawowej nr 4 w Morągu to już tradycja. Po raz kolejny spotkaliśmy się aby przygotować smaczne przekąski. Nie trzeba dysponować ogromną kuchnią aby stworzyć coś co jest pyszne, fajne  i przede wszystkim zdrowe. 

Takie zajęcia mają bardzo wiele zalet i dzięki nim dzieci mają szansę posmakować różnych, często nowych rzeczy ale także poznać i rozróżnić owoce, warzywa i inne składniki potrzebne w kuchni. Doskonalą swoje zdolności manualne np. poprzez mieszanie ze sobą różnych składników. Rozwijają kreatywność. Czerpią przyjemność z przygotowywania potraw i przekonują się do tego, że to naprawdę może sprawić dużo frajdy. Oprócz podstawowych korzyści zauważyć można także te bardziej ukryte takie jak współpraca w grupie, komunikowanie się z innymi. Ukryła się tu także matematyka- po przez odliczanie ilości produktów, łyżeczek np. cukru lub innych składników utrwalamy sobie liczenie. Na pozór  tylko gotowanie, a daje nam wszystkim tak wiele.

Na warsztatach tym razem dzieci przygotowały „Zdrowe sałatki”. Były to sałatki przygotowane w zdrowszej wersji na bazie kolorowych makaronów barwionych naturalnymi barwnikami z warzyw i makaronu razowego. Dodatkami były takie warzywa jak pomidor, ogórek, kukurydza, groszek itp. Zagościł  w sałatkach również tuńczyk, szyneczka z kurczaka, a także oliwki. Sosy przygotowane zostały w dwóch wersjach jogurtowy i winegret. Na koniec wszyscy razem przypomnieliśmy sobie podstawowe zasady zdrowego odżywania się, dzieci dostały kolorowanki przedstawiające piramidę żywienia. „ Najedzone” wiedzą i pysznym jedzonkiem w mig zabrały się do kolorowania.

(Żaneta Witkowska, Joanna Grodzka, Joanna Mazurek)