W drodze na majówkę, zadbaj o bezpieczeństwo

Jak co roku wszyscy, również policjanci, przygotowują się do majówki. Policyjne działania „Majowy weekend” wiążą się m. in. z większą ilością patroli drogówki i w tym roku rozpoczynają się w już we wtorek i potrwają do niedzieli włącznie. Policjanci będą zwracać szczególną uwagę m. in. na przekroczenia prędkości przez kierujących, ich stan trzeźwości oraz to czy wszyscy używają pasów bezpieczeństwa i w jaki sposób przewożeni są najmłodsi pasażerowie. Będą stanowczo reagować na wszystkie wykroczenia popełniane w ruchu drogowym, także te popełniane przez pieszych oraz kierowców jednośladów. Wszystko po to, by zadbać o bezpieczeństwo na drogach regionu.

Przed nami „majówkowy” czas wypoczynku. W 2017 i 2018 roku majówkowe działania policjantów liczyły łącznie 10 dni, w tym roku będzie ich 7 (od 30.04.2019 – 05.05.2019). Wystarczą trzy dni urlopu, by mieć cały tydzień wolny. Podczas beztroski związanej z korzystaniem z wolnych dni nie należy zapominać o zdrowym rozsądku i podstawowych zasadach bezpieczeństwa, szczególnie na drodze. Policjanci ruchu drogowego jak co roku przygotowują się do wzmożonej pracy w tym okresie i apelują do wszystkich użytkowników dróg o rozwagę, koncentrację, odpowiedzialne korzystanie ze swoich praw oraz sumienne wywiązywanie się z nałożonych prawem obowiązków.

Podczas ubiegłorocznego wydłużonego weekendu majowego na drogach naszego regionu doszło do 31 wypadków drogowych, w których  6 osób zginęło, a 41 zostało rannych. Policjanci odnotowali w tym czasie 463 kolizje drogowe, ujawniono także 106 nietrzeźwych kierujących.

Przed majówkową podróżą. Czy kierowcy są gotowi?

Jak przygotować się do podróży? Na co zwrócić uwagę przygotowując auto? Jak bezpiecznie i zgodnie z przepisami przewozić dzieci? Dobre przygotowanie do podróży to już połowa sukcesu. Planując nawet krótką podróż warto przygotować się wcześniej. Odpowiednie i przemyślane pakowanie potrzebnych rzeczy pozwoli uniknąć dodatkowego stresu w dniu wyjazdu. Bagaże w aucie należy rozmieścić tak, by nie przesuwały się podczas jazdy i nie stanowiły zagrożenia dla jego użytkowników. Kierowca musi zadbać także o siebie. Wybierając się w dalszą podróż należy zaplanować trasę, pomyśleć o przerwach na regenerację. Kiedy spada koncentracja, obniża się refleks bezwzględnie należy zrobić sobie kilkunastominutową przerwę w podróży, pooddychać świeżym powietrzem, zjeść lekki posiłek czy napić się czegoś ciepłego. Za kierownicę trzeba wsiadać wypoczętym i wyspanym i przede wszystkim prowadząc auto należy zachować bezwzględną trzeźwość. Podczas przygotowań do podróży nie można zapomnieć o dzieciach – kiedy się nudzą skutecznie potrafią rozproszyć uwagę – trzeba zapewnić im komfort podróżowania.

Pasy bezpieczeństwa

Obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa dotyczy tak kierowców jak i pasażerów. Ten najtańszy i jeden ze skuteczniejszych środków na poprawę bezpieczeństwa podczas jazdy często jest traktowany lekceważąco. Trzeba uświadomić sobie, że w interesie wszystkich podróżujących autem jest zapięcie pasów bezpieczeństwa. Zapięte pasy bezpieczeństwa „ uzbrajają” poduszkę powietrzną w samochodzie, dając gwarancję jej odpowiedniego działania podczas zderzenia. Podczas kontroli drogowej za niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa pasażerowie mogą dostać mandat, kierowca – mandat i punkty.

Dzieci w fotelikach

Prawo nakłada obowiązek przewożenia dzieci o wzroście nieprzekraczającym 150 cm w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym (homologacja). Przepisy zezwalają na  przewożenie na tylnym siedzeniu auta dzieci mających co najmniej 135 cm wzrostu zapiętych tylko pasami bezpieczeństwa w przypadku, gdy ze względu na masę i wzrost dziecka nie jest możliwe zapewnienie fotelika bezpieczeństwa lub innego urządzenia  przytrzymującego. Ponadto przepisy zezwalają na przewożenie w autach na tylnym siedzeniu trzeciego dziecka w wieku co najmniej 3 lat zapiętego w pasy bezpieczeństwa w przypadku, gdy dwoje dzieci jest przewożonych w fotelikach i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego. Odpowiedni sposób przewożenia dzieci wpływa znacząco na poprawę ich bezpieczeństwa w przypadku zdarzenia drogowego. Ponadto uczy dzieci odpowiedzialnego i właściwego korzystania z pasów bezpieczeństwa, kształtując ich świadomość. Niedopuszczalne jest przewożenie dzieci bez fotelików, na kolanach innych pasażerów czy niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa. Za nieodpowiedni sposób przewożenia dzieci kierowca może zostać ukarany mandatem oraz punktami.

Stan techniczny auta – co warto sprawdzić przed wyjazdem

Dobry stan techniczny pojazdu jest bardzo ważnym elementem bezpiecznych podróży. Warto sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym datę ostatniego przeglądu. W przypadku przekroczenia terminu należy zgłosić się do stacji kontroli pojazdów. Przed podróżą sprawdźmy ogólny stan pojazdu zwracając uwagę na opony, płyny eksploatacyjne, wycieraczki, oświetlenie pojazdu oraz jego obowiązkowe (i fakultatywne) wyposażenia. W aucie warto mieć podczas podróży gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy (to elementy obowiązkowe), apteczkę do udzielania pierwszej pomocy, zestaw zapasowych żarówek, kamizelkę odblaskową, latarkę.

Tylko trzeźwy kierowca

Wydawałoby się, że to zupełnie naturalne, że tylko trzeźwy kierowca może prowadzić auto. Niestety wciąż znajdują się osoby, które za nic mają życie swoje i innych. Warto reagować, gdy  widzimy, że ktoś pod wpływem alkoholu chce wsiąść za kierownicę. Informujmy Policję, gdy zachowanie innego kierowcy na trasie wzbudzi nasze podejrzenia. Policjanci sprawdzają każdy taki sygnał- dzięki takiej postawie wielu pijanych zostało wyeliminowanych z dróg regionu. Jeśli mamy wątpliwości co do swojego stanu trzeźwości- spacer do najbliższej komendy pomoże je rozwiać.

(KWP Olsztyn)