AktualnościHALO MORĄGKULTURA I SZTUKAWieści z ratusza

W MDK odbył się wernisaż wystawy „NIEOPOWIEDZIANE HISTORIE”

W Morąskim Domu Kultury odbył się wernisaż wystawy „NIEOPOWIEDZIANE HISTORIE” – wystawa powojennych historii Morąga, jego okolic i mieszkańców  przygotowany przez Marię Gąsecka – Fundację Against.  Wernisaż poprzedził wykład „Nieopowiedziane historie”.

Nieopowiedziane historie” to projekt artystyczno-historyczny opowiadający trudną historię mieszkańców gminy Morąg (Warmii).

Bohaterami projektu są dziś osoby starsze, które dzielą się wspomnieniami swoimi, swoich bliskich i przyjaciół, z czasów dzieciństwa, z czasów wojny, z czasów po wojnie. Opowiedziane historie rysują historię ucieczki, utraty domu, przesiedlenia. Pokazują trudna historia regionu; napływu polskiej ludności na skutek przesiedleń, mniejszości ukraińskiej z „Akcji Wisła” i mniejszości niemieckiej, która nie miała dokąd uciec.

Losy mieszkańców Morąga, to historia budowania nowego powojennego życia. Historia tolerancji i strachu. Historia, w której ponad nienawiścią pomiędzy narodami było wzajemne współczucie ludzi, którzy po wojnie nic nie posiadali. Historia ludzi, którzy postanowili przetrwać i odbudować ojczyznę.

To wyjątkowa wystawa wyjątkowej autorki, Pani Marii Gąseckiej. Niecodzienny powrót do morąskiej przeszłości, która zawsze nas fascynuje i zaciekawia. W przestrzeni publicznej tylko 2 tygodnie – mówi Katarzyna Zarachowicz, zastępca Burmistrza Morąga, która odwiedziła wystawę.

(red./fot. UM Morąg)

 

error: Nie kopiuj!!!