AktualnościHALO MORĄGKULTURA I SZTUKAWieści z ratusza

W morąskiej bibliotece powstanie pracownia Orange

– 240 wniosków, 20 wygranych, a wśród nich oczywiście morąska biblioteka…. już wkrótce stworzymy nową ofertę dzięki Pracowni Orange – mówi Elżbieta Dziubińska, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Morągu.

Jak informuje Fundacja Orange, Morąg i inne miejscowości zyskają nie tylko miejsce wspólnych działań, nowy sprzęt multimedialny, ale przede wszystkim możliwość integracji, zdobywania nowych kompetencji i tworzenia projektów, z których czerpać będą mogli wszyscy – mieszkanki i mieszkańcy. W 20 nowych pracowniach, które powstaną, liderki i liderzy (czyli koordynatorki i koordynatorzy poszczególnych miejsc) planują między innymi zajęcia z zasad bezpiecznego korzystania z Internetu, kursy programowania dla dzieci, zajęcia plastyczne, szkolenia z zakresu wykorzystania technologii VR w edukacji, a także wystawy i wydarzenia kulturalne czy projekty międzypokoleniowe.

Otwarcia nowych świetlic odbędą się już jesienią tego roku. W pierwszym kroku zostaną wyposażone w darmowy, szybki Internet, w sprzęty multimedialne takie jak komputery, telewizory, drukarki 3D, zestawy robotów i w meble. Dodatkowo, będzie bezpłatny program wsparcia dla osób koordynujących działania świetlic.

Nowe Pracownie mają „tętnić życiem” i jak najlepiej służyć mieszkankom i mieszkańcom. Głównie do rozwoju ich kompetencji, wzmacniania lokalnych więzi i działania na rzecz najbardziej palących potrzeb w regionie.

Łącznie do nowej edycji programu napłynęło ponad 240 wniosków z małych miast i wsi o populacji poniżej 40 tys. Składały je grupy inicjatywne 3 osób, które w porozumieniu z lokalną instytucją lub organizacją musiały wyznaczyć lokal, w którym Pracownia mogłaby funkcjonować. Opisywały też swoje pomysły na działanie świetlicy tak, aby jak najlepiej odpowiadała na lokalne potrzeby i wyzwania. Niezależna Komisja wybrała 20 miejscowości, w których już wkrótce pomożemy założyć świetlice.

Pracownie Orange są częścią międzynarodowej inicjatywy Orange Digital Center.

(red.)

error: Nie kopiuj!!!