Warmia i Mazury

W wieku 82 lat zmarł Jan Dąbrowski, nauczyciel, wykładowca, tłumacz, pisarz, poeta i publicysta.

W wieku 82 lat zmarł Jan Dąbrowski, nauczyciel, wykładowca, tłumacz, pisarz, poeta i publicysta. Były wiceprezes WM Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Dr fizyki – specjalista od laserów i hologramów (!), nauczyciel i wynalazca, znawca krajów arabskich i islamu, władał kilkoma językami.

Wołyniak z urodzenia (17 lutego 1942 w Kiwercach). Do Ostródy przyjechał jako 3-letnie dziecko, ojciec był jeszcze na froncie. Ukończył LO w Ostródzie i Wydział Matematyczno-Fizyczny na Uniwersytecie Warszawskim. Nauczał fizyki i matematyki w Zespole Szkół Zawodowych w Ostródzie, tam skonstruował z uczniami pierwszy w Polsce szkolny laser oraz zestaw do wykonywania hologramów.

Doktorat z fizyki (zastosowanie lasera helowo – neonowego w nauczaniu optyki) obronił w 1979 r. na Uniwersytecie Łódzkim. Wykładał na WSP w Olsztynie, Instytucie Kształcenia Zawodowego w Warszawie i uniwersytetach w Mosulu (Irak), Tlemsen (Algieria). Publikował w czasopismach naukowych w Polsce, Algierii i Wielkiej Brytanii, także w prasie popularnej.

W 1997 roku zamieścił w „Dzienniku Pojezierza” teksty: „Olsztynianie w Algierii” i „Podróż do ogrodów Allaha”, pisał też do „Gazety Ostródzkiej”, „Przeglądu Ostródzkiego”, „Głosu Ostródy” (redagował rubrykę „Losy pierwszych po wojnie mieszkańców Ostródy”), „Posłańca Warmińskiego”, „Gazety Olsztyńskiej’, „Rozmaitości Ostródzkich” „Zapisków Zalewskich”, „Nasza Gmina Łukta”, „Ostródzkiego Muzeionu” i „Bez Wierszówki”. Redagował „Rocznik Historyczny Pojezierza Iławskiego”, tłumaczył dla „Ostródzkiego Przeglądu Historycznego”.

Autor lub współautor książek: „Szeherezada” (2000); „Miejsce na ziemi” (2005); „Zaczęło się w roku 1954 … to już 60 lat polskiej Ostródy” (2006, praca zbiorowa pod jego redakcją); „Zaułki natchnione poezją” (2006, zbiorowy tomik wierszy); „Ostródzianie o swoim mieście” (2007, praca zbiorowa); „Siedem wieków Łukty.600-lecie kościoła, 50-lecie parafii Matki Boskiej Częstochowskiej” (2007); „Olsztyńscy brasławianie. Działalność, reportaże z podróży, wspomnienia” (2007); „Napoleon w Ostródzie 1807-2007” (2007), „2010 – rok wielkich rocznic miast i wsi powiatu ostródzkiego” (2010); . „Dąg. 630-lecie wsi” (2012).

Wiele lat mieszkał w Dągu k. Łukty, gdzie …hodował indyki. Niestety, walczył z chorobami: zmarł 7 lipca, spoczął na ostródzkim Cmentarzu Komunalnym.

Straciliśmy nietuzinkowego Człowieka, wszechstronnego Autora i mądrego Przyjaciela.

(Redakcja „Bez Wierszówki”/ fot. J.Pantak)

error: Nie kopiuj!!!