AktualnościHALO MORĄGWarmia i MazuryWieści z ratusza

Warsztaty Cittaslow – jak dobrze napisać samoocenę miasta

Jednym z tegorocznych wyzwań stojących przed polskimi miastami Cittaslow jest ponowna samoocena, która powtarzana jest w każdym mieście członkowskim co pięć lat.

Rok 2020 to terminy recertyfikacji wielu miast: Prudnik (opolskie), Murowana Goślina (Wielkopolska) oraz Działdowo, Lidzbark, Orneta, Bartoszyce, Reszel, Bisztynek, Biskupiec, Lidzbark Warmiński i Nowe Miasto Lubawskie (wszystkie z Warmii i Mazur).

Przystąpieniem do sieci zainteresowani są kolejni pretendenci z regionu: Olecko, Szczytno oraz Morąg, który reprezentował Tomasz Faraś z Biura Rozwoju Lokalnego Urzędu Miejskiego w Morągu.

Podczas warsztatów przedstawiciele poszczególnych miast wymienili się uwagami oraz zdobytym doświadczeniem. Zajęcia prowadzili członkowie Krajowego Komitetu Naukowego Cittaslow Agata Gruszecka-Tieśluk oraz Stanisław Harajda.

Przygotowali również dla miast „pomocnik”, który zawiera podstawowe zasady pracy nad tym dokumentem i dobre przykłady pewnych rozwiązań – m.in. opracowanie dla wszystkich miast członkowskich wzoru tzw. „księgi recertyfikacji”.

Spotkanie będą odbywały się cyklicznie w kolejnych latach.

Miasta Cittaslow – przyjmują wspólne cele dla polepszania jakości życia mieszkańców i przybliżania kultury dobrego życia.  Przede wszystkim stawiają na działania prospołeczne i prośrodowiskowe, dbają o zachowanie niepowtarzalnego charakteru każdego z miast poprzez odnowę zabytków oraz pielęgnowanie lokalnej wytwórczość i kuchni. Charakterystyczną cechą miast Citttaslow jest również rozwijanie tradycji gościnności. Idee Cittaslow zakładają również wykorzystywanie nowoczesnych technologii i nowatorskich sposobów organizacji miasta, tak aby spokojne tempo życia nie stało w sprzeczności z ciągłym i przemyślanym rozwojem.

Do międzynarodowego stowarzyszenia mogą należeć miasta liczące mniej niż 50 tys. mieszkańców, które zobowiązały się realizować cele ruch, czyli wszechstronnie pracować nad poprawą jakości życia ich mieszkańców.

(wwim)

error: Nie kopiuj!!!