AktualnościHALO MORĄGWarmia i Mazury

Weekend na drogach Warmii i Mazur. Uwaga na jednoślady!

Nasze drogi przemierza coraz więcej jednośladów. Wielbiciele jazdy na dwóch kółkach to równoprawni uczestnicy ruchu drogowego. Tak samo jak kierowcy aut również motocykliści i rowerzyści mają swoje prawa i mają obowiązki ujęte w przepisach. Niestety nie wszyscy o tym pamiętają lub świadomie je lekceważą i wówczas dochodzi do niebezpiecznych, a nawet tragicznych w skutkach zdarzeń na drogach.

W ostatni weekend (19-21.06.2020) policjanci na Warmii i Mazurach w trakcie trzech dni pracowali na miejscach 15 wypadków drogowych, w których niestety 1 osobą zginęła a 18 zostało rannych. Funkcjonariusze byli również wzywani na miejsce prawie 170 kolizji drogowych, a w trakcie prowadzonych kontroli ujawnili 43 nietrzeźwych kierujących.

Już od kilku dobrych tygodni trwa sezon rowerowy i motocyklowy. Na drogach pojawia się coraz więcej wielbicieli jednośladów. Rośnie także liczba zdarzeń drogowych z ich udziałem. Rośnie też niestety liczba nietrzeźwych fanów dwóch kółek. Kierujący jednośladami są równoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. Włączając się do ruchu mają swoje prawa i mają też obowiązki określone w przepisach. Niestety niektórzy o tym zapominają. W 2019 roku kierowcy jednośladów (rowerzyści, motorowerzyści i motocykliści) spowodowali ponad 160 wypadków drogowych na Warmii i Mazurach, co stanowiło prawie 14% wszystkich wypadków spowodowanych przez kierowców. Aby do takich zdarzeń nie dochodziło, postarać się o to muszą wszyscy uczestnicy ruchu drogowego. Można to zrobić przede wszystkim poprzez przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, a także poprzez wzajemny szacunek na drodze, a także stosowanie zasady ograniczonego zaufania wobec pozostałych użytkowników drogi. Tych, którzy będą prezentowali lekceważącą postawę wobec prawa, policjanci potraktują stosownie wyciągniętymi konsekwencjami. Przekonało się o tym grono kierowców, wobec których interweniowali funkcjonariusze w trakcie minionych dni.

W powiecie ostródzkim od piątku do niedzieli policjanci pracowali na miejscu 1 wypadku drogowego i 13 kolizji. W sobotę w Stębarku na najbliższe 3 miesiące zatrzymali prawo jazdy mężczyźnie, który w terenie zabudowanym dozwoloną prędkość przekroczył o ponad 50 km/h.

Od piątkowego popołudnia zatrzymali 2 kierowców, którzy zdecydowali się kierować pojazdami mimo spożywanego wcześniej alkoholu. Pierwszy z nich został zatrzymany w piątkowy wieczór w Gierzwałdzie. 51-latek kierował osobowym volkswagenem polo nie mając do tego uprawnień ale za to mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Drugi z zatrzymanych nietrzeźwych kierowców wpadł w ręce policjantów w sobotę w Morągu. 52-latek kierowa pojazdem mając ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie. Policjanci w Morągu w nocy z soboty na niedzielę zatrzymali też 23-latka, który kierował pojazdem mając aktywny zakaz prowadzenia pojazdów, który obowiązywał do sierpnia 2021 roku.

(KWP Olsztyn)

error: Nie kopiuj!!!