KULTURA I SZTUKAWarmia i Mazury

Wernisaż: Utkana opowieść. Warmińskie i Mazurskie tkaniny ludowe ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur

W muzealnych zbiorach etnograficznych znajduje się niepowtarzalny zbiór ludowych warmińskich i ma­ mazurskich tkanin sprzed 1945 roku.

Wystawa „Utkana opowieść … ” poświęcona jest tej kolekcji i została przygotowana w całości ze zbiorów własnych MWiM. Tkactwo na Warmii i Mazurach byto zajęciem powsze­chnym. Jako rzemiosło uprawiane na własne potrzeby przetrwało jeszcze w czasach upowszechniania się tkanin produkcji fabrycznej. Duża była skala uprawy roślin włóknistych, głównie lnu oraz hodowli owiec na wełnę. Dodatkowo w tkactwie ludowym wykorzystywana była importowana bawełna.
Ekspozycja ukazuje wiejskie tkactwo regionu w sposób szeroki wraz z zagadnieniami związanymi z obróbką surowca i przygotowaniem przędzy.
Na wystawie zostaną zaprezentowane zarówno te dekoracyjne jak i odzieżowe: charakterystyczne dla regionu „płachty”, tkaniny podwójne, pościelowe, kolorowe szmaciaki i uszyte z samodziałów elementy ubioru. Poprzez prezentację tych eksponatów pragniemy ukazać specyfik dawnego ludowego rzemiosła i piękno tkanin charakterystycznych dla Warmii i Mazur.
Kuratorem wystawy jest kustosz Anna Czachorowska.
Serdecznie Zapraszamy na wernisaż wystawy w dniu 25 listopada 2021 o godzinie 17:00 w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.
Wystawa realizowana w ramach projektu „Z dobrej przędzy, różnym splotem. Badania, archiwizacja i popularyzacja warmińskich i mazurskich tkanin ludowych” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury — państwowego funduszu celowego.

(Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie)

error: Nie kopiuj!!!