HALO MORĄG

Winogrona działają jak filtr przeciwsłoneczny

Spożywanie winogron pomaga chronić skórę przed uszkodzeniami powodowanymi przez promieniowanie UV – wynika z badań opublikowanych przez „Journal of the American Academy of Dermatology”.

Dermatolodzy z Uniwersytetu Alabamy w USA (DOI: 10.1016/j.jaad.2021.01.035) zaobserwowali blisko 75-procentowe wzmocnienie naturalnej bariery ochronnej skóry u 19 zdrowych dorosłych osób, które przez 14 dni przyjmowały sproszkowane liofilizowane winogrona.

Dodatkowo zaobserwowano, że aplikacja na skórę ekstraktu zawierającego proantocyjanidynę, polifenol występujący w pestkach winogron, zmniejsza stopień poparzeń słonecznych.

Zawarte w winogronach polifenole zmniejszają poziom białek prozapalnych w organizmie i stymulują procesy naprawcze DNA. Wstępne analizy sugerują, że winogrona mogą także zwiększać ochronę przez rakiem skóry – piszą autorzy.

„Winogrona mogą działać jak jadalny filtr przeciwsłoneczny. Nie oznacza to, że po ich zjedzeniu nie musimy aplikować kremu z filtrem przed wyjściem na słońce, jednak mogą one dawać nam dodatkową ochronę” – komentuje dr Allen Oak, autor badań.(PAP)

error: Nie kopiuj!!!