KULTURA I SZTUKAWarmia i Mazury

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w trasie

Najważniejsze symbole Rzeczypospolitej i historia państwa w pierwszych latach niepodległości – tak w skrócie przedstawia się nowoczesna wystawa przygotowana przez Biuro Programu „Niepodległa”, która rusza w trasę po Polsce. Mobilny Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” zawita do 20 miast i kurortów, w każdym będzie czekał na zwiedzających przez trzy dni. Nowoczesna przestrzeń z atrakcjami takimi jak pokazy VR, hologramy czy makiety będzie dostępna bezpłatnie, dla wszystkich, lecz zgodnie z wytycznymi sanitarnymi.

Mobilny Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”

W mobilnym Wirtualnym Teatrze Historii „Niepodległa” przedstawiono historię Polski czasu pierwszych lat II Rzeczypospolitej. Sto lat temu kończył się proces formowania granic po I wojnie światowej i licznych konfliktach na spornych terenach granicznych. Politycy i wojskowi wspólnie wywalczyli kształt niepodległej Polski lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku. Wysiłki tysięcy obywateli skupiły się na odbudowie polskiej państwowości w wielu dziedzinach życia, w szkołach, zakładach przemysłowych, biurach, szpitalach, urzędach, bankach czy instytucjach kultury. Choć ich poglądy i wizje przyszłości mocno się różniły, to jednak razem budowali wspólnotę państwową, a Polska stała się dla nich dobrem wspólnym.

Dziś przybliżenie wielu aspektów funkcjonowania młodego kraju stało się możliwe dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii. W kameralnej przestrzeni stworzonej w specjalnym, rozkładanym samochodzie ciężarowym, ekrany i cyfrowe wizualizacje pozwalają przeklikać przez najważniejsze informacje, holoboxy prezentują artefakty, które można oglądać z wielu stron, podróż w czasie zapewniają gogle VR, a gospodarzem całej wystawy jest cyfrowo zrekonstruowany Józef Piłsudski, którego głos wita i żegna gości. Na ekspozycji dużo miejsca poświęcono kulturze, która jest integralnym elementem tożsamości narodowej, a połączenie tradycji i współczesności jest szczególnie obecne w specjalnie przygotowanej makiecie polskiego pawilonu z wystawy światowej w Paryżu w 1925 roku, w środku której umieszczono mobilną kamerę.

Kilkanaście ton samochodu z wyposażeniem, 20 przystanków w całej Polsce i ponad 2000 kilometrów trasy pozwoli spotkać się z historią z bliska mieszkańcom i turystom z mniejszych i większych miejscowości. Ciekawostki historyczne podane w atrakcyjnej formie zapraszają do wspólnego spędzenia czasu. Mobilny Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” jest swego rodzaju ukoronowaniem działań kulturalnych i sportowych, realizowanych zarówno na poziomie lokalnym jak i ogólnokrajowym, prowadzonych od 2017 roku w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa”, a wizyta na ekspozycji jest zaproszeniem do radosnego, wspólnego świętowania i jest jednocześnie przypomnieniem, że Niepodległa jest dla wszystkich.

Mobilny Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w trasie

Zapraszamy do śledzenia trasy mobilnego Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa”. Poniżej znajduje się lista najbliższych przystanków, która stopniowo będzie się rozrastać o kolejne miejsca. Cała trasa, z 20 punktami na mapie, potrwa do początku października. Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” odwiedzi:

Olsztyn – Plac Solidarności – 09-11.08.2021

Puck – Stary Rynek – 14-16.08.2021

Lębork – Plac Pokoju – 17-19.08.2021

Każdy przystanek to trzy dni na odwiedzenie mobilnego teatru. Godziny otwarcia prezentują się następująco:

Dzień 1: 12:00 – 18:00

Dzień 2: 10:00 – 18:00

Dzień 3: 10:00 – 16:00

Wstęp jest bezpłatny, zapisy nie obowiązują. Zwiedzanie stref trwa około pół godziny, do których należy dodać jeszcze pół godziny na obejrzenie filmu VR. Wszyscy zwiedzający muszą stosować się do regulaminu korzystania z Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa”.

W teatrze historii

Narracja multimedialnej ekspozycji prowadzi widza przez różne strefy. Każda z nich opowiada o pewnej sile, która połączyła rodaków i która przyczyniła się do polskiej niepodległości. Przez to też każda pokazuje inny aspekt pierwszych lat międzywojennej Rzeczypospolitej.

Zwiedzanie Mobilnego Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” jest możliwe przy zachowaniu obowiązujących zasad związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Goście powinni stosować się do poleceń personelu obsługującego Teatr.

Prosimy o zapoznanie się z pełnym tekstem zasad korzystania z Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” oraz Fotobudki.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

(UW Olsztyn)

error: Nie kopiuj!!!