Warmia i Mazury

Wkrótce BŻ powiększy flotę ratującą żywność

NFOŚiGW sfinansuje zakup trzech aut dla Banku Żywności w Olsztynie.

Dwa samochody typu furgon i jeden dostawczy typu minivan – tak w skrócie prezentuje się zamówienie, które wkrótce zrealizujemy. Właśnie otrzymaliśmy informację, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w całości sfinansuje nasze potrzeby.

– Ustawa o niemarnowaniu żywności nałożyła na nas sporo obowiązków, poszerzając nasze pole współpracy z sieciami o kolejne sklepy, które codziennie odwiedzamy, ratując przed zmarnowaniem żywność krótkoterminową – mówi Marek Borowski, prezes Banku Żywności w Olsztynie. – Do tego celu mamy przystosowane jedno auto, ale to nie zaspokaja wszystkich naszych potrzeb, stąd decyzja o aplikowanie o środki.

Nowe pojazdy pozwolą nam jeszcze bardziej zintensyfikować działania (w 2020 roku uratowaliśmy przed zmarnowaniem 655 ton żywności, o 92 tony więcej niż w 2019 roku). Co więcej, projekt, z którego otrzymaliśmy finansowanie, przewiduje także zakup niemal setki coolboxów. To pojemniki, w których można transportować żywność wymagającą warunków chłodniczych. Znaczna część tych pojemników trafi do organizacji z województwa, które odbierają żywność w naszym imieniu, ale nie posiadają odpowiedniego wyposażenia.

Koszt zakupu aut i coolboxów to 412 tys. złotych.

To nie pierwsze finansowanie środków transportu dla banku przez NFOŚiGW. Pieniądze z funduszu pozwoliły nam zakupić również samochód z nowoczesną komorą chłodniczą oraz dostawczego DAF-a, którym transportujemy żywność z Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa.

(Bank Żywności w Olsztynie)

error: Nie kopiuj!!!