AktualnościWarmia i Mazury

Wody to nie śmietnik – szczegóły kampanii

Wody to nie śmietnik – to hasło najnowszej kampanii społecznej Wód Polskich, która ma zwrócić uwagę na problem zanieczyszczania rzek oraz zbiorników wodnych. W naszym kraju to prawdziwa plaga! Pracownicy Wód Polskich każdego roku zbierają setki ton różnego rodzaju odpadów, które trafiają do rzek oraz notorycznie pojawiają się w ich pobliżu. W sezonie wiosenno-letnim okolice zbiorników wodnych są wręcz zasypane plastikowymi opakowaniami i butelkami, kawałkami szkła, puszkami i innymi odpadami.

Przykładowo nad zalewem w Mietkowie na Dolnym Śląsku przez rok zebraliśmy 34 tony śmieci, podobnie nad Zalewem Brodzkim i Wióry, skąd łącznie w 2020 roku wywieźliśmy 32 tony odpadów. Nie inaczej jest nad małymi i dużymi rzekami, w miejscach chętnie uczęszczanych przez spacerowiczów. We Wrocławiu na 1 km odcinku nad Odrą po każdym weekendzie pozostaje 1,5 tony śmieci. W okolicach rzek i zbiorników wodnych, nawet w centrach miast, można znaleźć dzikie wysypiska odpadów po remontach i śmieci wielkogabarytowe – jak meble, stary sprzęt AGD, opony i złom.

Śmieci nie znikają w wodzie

Plastik, który wpada do rzeki i przemieszcza się z nurtem, niekiedy osiada na brzegu lub jej dnie. Tworzywo często rozpada się na drobne kawałki – naukowcy nie znają jeszcze do końca szkodliwości działania mikroplastiku, ale już dziś wiadomo, że może mieć bardzo niekorzystny wpływ na organizm człowieka, na zwierzęta i całe ekosystemy. Toksyczne są resztki farb i innych substancji, które przedostają się do wód z porzuconych na dzikich wysypiskach śmieci. Część zanieczyszczeń przemieszcza się rzekami aż do samego Bałtyku. Zarówno śmieci stałe, jak substancje rozpuszczające się w wodzie, pozostawiają swój ślad. Rzeka pamięta, kto ją zatruwa! Zanieczyszczona woda szkodzi ludziom i przyrodzie.

Warto włączyć się do akcji

Każdego roku organizujemy dziesiątki akcji sprzątania. Nasi pracownicy chętnie angażują się w wydarzenia cykliczne organizowane przez samorządy i organizacje społeczne. Jednak niezależnie od tego, jak duże siły angażujemy do sprzątania i jakie środki przeznaczamy na wywóz śmieci, problem stale powraca, a nowe odpady pojawiają się tuż po uprzątnięciu terenu. Dlatego chcemy edukować wszystkich: starszych i młodszych, dzieci, studentów, osoby aktywnie wypoczywające nad wodą oraz użytkowników wód. Mamy dla nich jeden przekaz: nie pozostawiajcie śmieci nad wodą, nie zatruwajcie jej. Przekonujcie do tego innych – swoich sąsiadów i znajomych. Uczcie swoje dzieci, że śmieci ze spaceru czy pikniku zabiera się ze sobą i wyrzuca do kosza lub kontenera.

Wszystkim marzy się odpoczynek na łonie natury i podziwianie jej piękna. Można to osiągnąć, pozostawiając naturę w takim stanie, w jakim ją zastajemy. Wystarczy – tylko i aż – nie śmiecić.

rzekibezsmieci@wody.gov.pl to adres Wód Polskich, pod który możecie przesłać swoje zgłoszenie, jeżeli zastaniecie dzikie wysypisko nad wodą. Pamiętajcie o podaniu dokładnej lokalizacji –miejscowości, nazwy rzeki bądź zbiornika wodnego. A może organizujecie akcję sprzątania lub chcecie wiedzieć, kto w Waszej okolicy może taką akcję zorganizować? Również prosimy o napisanie maila na ten adres. Zachęcamy również do dzielenia się pomysłami na akcję i wymyślania haseł, które skłonią ludzi, żeby nie śmiecić. Najciekawsze pomysły nagrodzimy zestawami upominkowymi Wód Polskich.

(Wody Polskie)

error: Nie kopiuj!!!