Wspieraj region i przekaż swój 1 procent podatku OPP

Po raz dziesiąty samorząd województwa realizuje akcję społeczną, której celem jest zachęcanie mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego do przekazania 1% podatku organizacjom pożytku publicznego.

Organizacje pożytku publicznego to podmioty, które prowadzą działalność pożytku publicznego na rzecz ogółu społeczności lub określonej grupy podmiotów, pod warunkiem, że grupa ta jest wyodrębniona ze względu na szczególnie trudną sytuację życiową lub materialną w stosunku do reszty społeczeństwa.

– Każdy z nas ma możliwość zdecydować o swoim 1 % podatku i każdy może przekazać go wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego – mówił podczas konferencji marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin. – W wykazie znajduje się ponad 300 organizacji prowadzących działania w najróżniejszych dziedzinach – od ochrony zdrowia, przez pomoc ubogim, po akcje kulturalne i działalność sportową. Z pewnością każdy mieszkaniec regionu znajdzie cel, który będzie odpowiadał jego zainteresowaniom.

Według danych Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie w 2018 roku (zeznania za 2017 rok) blisko 20 mln zł zostało przekazane przez urzędy skarbowe województwa warmińsko-mazurskiego dla OPP, natomiast ponad 4,8 mln zł zostało przekazane dla OPP z Warmii i Mazur przez podatników z Warmii i Mazur. Z kolei ponad 6 mln zł to kwota wynikająca z zeznań, w których podatnicy nie zadeklarowali chęci przekazania 1% podatku.
W gronie honorowych ambasadorów „Wspieram region” znajdują się: Iwona Pavlović (wielokrotna mistrzyni Polski w tańcu towarzyskim oraz sędzia w międzynarodowych konkursach tanecznych), Henryka Bochniarz (prezydent Konfederacji Lewiatan), Krzysztof Hołowczyc (kierowca rajdowy), Wojciech Malajkat (aktor teatralny i telewizyjny oraz profesor zwyczajny Akademii Teatralnej w Warszawie), Paweł Burczyk (aktor filmowy i prezenter telewizyjny), Andrzej Matracki i Paweł Matracki (mistrzowie fryzjerstwa), drużyna siatkarzy „Indykpol AZS Olsztyn” z kapitanem Pawłem Woickim, Krzysztof Bubik (kierowca rajdowy) a także gwiazdy muzyki – zespół folkowo-rokowy Enej i Norbi – piosenkarz, prezenter radiowy, dziennikarz telewizyjny.

Wykaz organizacji z województwa warmińsko-mazurskiego znajduje się na stronie internetowej www.wspieramregion.pl 

(wwim)