Warmia i Mazury

WSSE Olsztyn: ”Patent na bezpieczne ferie”

W Polsce trwają ferie. Na Warmii i Mazurach uczniowie będą mieli przerwę od szkoły od 20.01 do 2.02. Wielu rodziców wysyła dzieci na zorganizowany wypoczynek. Warto wiedzieć, jak sprawdzić, czy będzie to bezpiecznie przygotowany wyjazd i pobyt. Główny Inspektorat Sanitarny z myślą o rodzicach i uczniach przygotował broszurę „Patent na bezpieczne ferie”.

Na stronie www.wypoczynek.men.gov.pl znajduje się specjalnie utworzona baza wypoczynku prowadzona przez MEN, do której organizator wypoczynku musi zgłosić wyjazd do właściwego (ze względu na siedzibę organizatora) kuratorium oświaty. Dzięki temu wizytatorzy mogą kontrolować miejsca wypoczynku dzieci i młodzieży. Podobne kontrole może przeprowadzić straż pożarna i sanepid. Dzięki bazie w łatwy i szybki sposób również rodzice mogą sprawdzić wiarygodność organizatora wypoczynku.

MEN poleca również strony internetowe poświęcone bezpiecznemu wypoczynkowi. Są to m.in.:

Serwis bezpiecznyautobus.gov.pl – wpisując numer rejestracyjny pojazdu, rodzice otrzymują bezpłatną informację, czy autokar, który zawiezie dziecko na wakacje, ma aktualne badania techniczne i polisę ubezpieczeniową.

System powiadamiania ratunkowego. Serwis Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji https://www.gov.pl/web/mswia/system-powiadamiania-ratunkowego. To numer alarmowy, bezpłatny i dostępny na terenie całej Unii Europejskiej zarówno dla telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych. Numer alarmowy 112 można wybrać w telefonie nieposiadającym karty SIM.

Informacje dla podróżujących. Strona internetowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych/.
W serwisie znajdują się informacje dla podróżujących przygotowane przez polskie placówki dyplomatyczne we współpracy z MSZ. W profilach krajów można znaleźć informacje i ostrzeżenia dla podróżujących.

Rejestracja wyjazdu za granicę przez bezpłatny serwis „Odyseusz”https://odyseusz.msz.gov.pl/. Dzięki rejestracji służby konsularne będą wiedziały o pobycie osoby na terenie danego państwa i w razie konieczności będą mogły podjąć szybki kontakt czy zaoferować odpowiednią pomoc. Warto również, aby organizatorzy wypoczynku, kierownicy wycieczek, wychowawcy i opiekunowie dzieci
i młodzieży mieli ze sobą adresy polskich placówek dyplomatycznych i konsularnych wraz
z telefonami kontaktowymi (dyżurnymi).

Nadzór sanitarno-higieniczny nad miejscami wypoczynku zimowego dzieci i młodzieży, zgłoszonymi do Kuratorium Oświaty sprawuje Państwowa Inspekcja Sanitarna. Podczas przeprowadzanych kontroli,  oceniane będą warunki pobytu dzieci i młodzieży dotyczące m.in: stanu czystości pomieszczeń; dostępu do środków utrzymania higieny osobistej (ciepłej wody, mydła, ręczników); sposobu zapewnienia opieki medycznej; stanu sanitarnego bloku żywienia, warunków przechowywania żywności, jej jakości zdrowotnej; stanu czystości terenu wokół miejsca, w którym zorganizowany jest wypoczynek.

Problemy związane z niewłaściwymi warunkami higieniczno-sanitarnymi w miejscu wypoczynku dzieci i młodzieży należy zgłaszać do właściwych terenowo powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych.

Główny Inspektorat Sanitarny przygotował pomocną broszurę „Patent na bezpieczne ferie”, która zwraca uwagę na profilaktykę zdrowia, bezpieczeństwa na stoku, na zamarzniętych zbiornikach wodnych, zażywania środków psychoaktywnych.

 

(WSSE Olsztyn)

error: Nie kopiuj!!!