AktualnościHALO MORĄG

Wszystkich Świętych 2020

W niedzielę, 1 listopada, obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych. Kościół, w tym dniu, oddaje chwałę wszystkim świętym. Dekretem Stolicy Apostolskiej, papież Franciszek, ogłosił, że przez cały miesiąc listopad będzie można uzyskać odpust zupełny i ofiarować dla dusz cierpiących w czyśćcu.

W związku z przepisami sanitarnymi, 1 listopada, nie będzie procesji za zmarłych na cmentarzach.

Dekretem Stolicy Apostolskiej, papież Franciszek, ogłosił, że przez cały miesiąc listopad będzie można uzyskać odpust zupełny i ofiarować dla dusz cierpiących w czyśćcu. Odpust zupełny można uzyskać spełniając następujące warunki: stan łaski uświęcającej, nawiedzenie cmentarza, modlitwa (choćby tylko w myśli). Osoby starsze, chore i ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, na przykład ze względu na zakazy gromadzenia się licznych wiernych w miejscach świętych, będą mogli uzyskać odpust zupełny, jeśli tylko łącząc się duchowo z tymi wiernymi, którzy pobożnie nawiedzają miejsca święte, oraz wykluczając wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu i mając intencję kiedy to tylko będzie możliwe spełnić trzy zwyczajne warunki (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego), odmówią pobożnie modlitwy za zmarłych przed obrazem Pana Jezusa lub Najświętszej Maryi Panny (na przykład jutrznię i nieszpory z oficjum Liturgii godzin za zmarłych, Różaniec, Koronkę do Bożego Miłosierdzia i inne modlitwy za zmarłych bliskich ich sercu), albo jeśli podejmą medytacyjną lekturę jednego z fragmentów Ewangelii z liturgii za zmarłych, lub też jeśli wypełnią uczynki miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu cierpień i niedogodności swego życia.

Komunikat Biskupa Elbląskiego

W uroczystość Wszystkich Świętych i w Dniu Zadusznym, a także w pozostałe dni listopada, nie organizujemy Mszy i procesji na cmentarzach. Zachęcamy, aby modlitwę przy grobach bliskich nam zmarłych rozłożyć w czasie, już w najbliższym tygodniu i aż do końca listopada. Chodzi o to, by uniknąć przebywania w tłumie osób na cmentarzu, o co apeluje również Policja.

Stolica Apostolska rozszerzyła czas zyskiwania odpustów dla zmarłych na cały listopad.

+Jacek Jezierski, biskup elbląski

Apel Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce: Nie pozwólmy, by pamięć o naszych bliźnich zaginęła

Cmentarze to nasze dziedzictwo. Każdy z nas może przyczynić się do ocalenia od zapomnienia naszej historii, naszych korzeni – napisali przedstawiciele Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce w specjalnym Apelu na dzień 1 listopada 2020 r. Sygnatariusze Apelu wezwali do otoczenia opieką i szacunkiem zapomnianych grobów i cmentarzy oraz podkreślili, że każda wspólnota religijna ma prawo, by miejsca pochówku traktować jako miejsca święte i nietykalne.

W związku ze zbliżającym się czasem szczególnej pamięci o zmarłych, przedstawiciele Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce zwrócili się z prośbą o otoczenie pamięcią i opieką miejsc spoczynku, cmentarzy i mogił, o których nikt nie pamięta. Choć, jak zauważono w Apelu, „odpowiedzialność w tym zakresie spoczywa na władzach państwowych, centralnych i lokalnych”, to jednak „nic nie zastąpi zaangażowania zwykłych obywateli, w tym wiernych Kościołów i innych Wspólnot Religijnych”.

„Apelujemy do wrażliwości każdego człowieka. Nie bądźmy obojętni wobec aktów wandalizmu. Bez względu na to, jakiego wyznania, światopoglądu, narodowości i przynależności państwowej byli pochowani tam zmarli, niech miejsca ich spoczynku będą szanowane, niech towarzyszy im zaduma nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością” – czytamy w Apelu.

Sygnatariusze, nawiązując do mających wciąż miejsce aktów wandalizmu, podkreślili, iż godność przynależy każdemu, także po śmierci. „Pamięć i szacunek dla grobów łączy przedstawicieli różnych wyznań a także osoby niewierzące. To wyraz naszego człowieczeństwa, świadectwo tego, kim jesteśmy” – napisali.

Na koniec Apelu przedstawiciele Kościołów podziękowali wszystkim, którzy na co dzień troszczą się o zapomniane groby i cmentarze, m.in. szkołom i harcerzom. „Zapalmy świeczkę, połóżmy gałązkę na zapomnianej mogile lub kamień na starej macewie. Nie pozwólmy, by pamięć o naszych bliźnich zaginęła, a cmentarze zarosły” – czytamy w dokumencie.

Apel podpisali: bp Jerzy Samiec, Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP; abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, Metropolita Poznański; Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski; Tomasz Miśkiewicz, Mufti Rzeczypospolitej Polskiej, Przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP.

(red.)

error: Nie kopiuj!!!