Wykłady, prezentacje oraz dobre praktyki na wiejskich obszarach

V Wojewódzkie Forum Odnowy Wsi odbyło się w Ostródzie. Spotkanie zgromadziło blisko 130 osób zaangażowanych we wdrażanie Odnowy Wsi Województwa Warmińsko-Mazurskiego, której przyświeca hasło „Wieś Warmii, Mazur i Powiśla miejscem, w którym warto żyć…”. 

Dużą grupę stanowili przedstawiciele gmin i miejscowości, które dopiero rozpoczynają przygodę z procesami odnowy wsi i chcą działać w swoich społecznościach.

Jarosław Sarnowski – dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Rolnictwa otworzył wydarzenie i opowiedział o tym, w jaki sposób samorząd województwa warmińsko-mazurskiego wspiera rozwój terenów wiejskich, także w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
W części wykładowej uczestnicy zapoznali się z trendami i inspiracjami w architekturze krajobrazu. Doktor inżynier Mariusz Antolak z Katedry Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego zaprezentował bardzo wiele przykładów niskobudżetowych a efektownych realizacji, które mogą się sprawdzić w niemal każdej wsi: począwszy od wykorzystania światła, drewna, gałęzi, słomy, poprzez instalacje z wikliny, aż po drobne dzieła sztuki wplecione w krajobraz.

Uczestnicy rozwijali swoje kompetencje w czasie warsztatów, które odbywały się w podgrupach. Tematyka obejmowała zarówno motywację liderów i samorządowców, jak i aspekty szczęśliwości życia na wsi, a także piękno i kicz w zagospodarowaniu terenów wiejskich. Nie zabrakło również warsztatów wprowadzających w tematykę odnowy wsi.

Sylwia Jaskulska, członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego odwiedziła wszystkie grupy warsztatowe uczulając uczestników na tematykę ochrony zdrowia i profilaktyki, współpracę środowisk kobiecych, także w ramach kół gospodyń wiejskich, kooperację na różnych szczeblach samorządu i rozwój kultury w regionie.

Pierwszy dzień forum kończyła gra „W cztery oczy z odnową wsi”, podczas której osoby reprezentujące różny stopień zaangażowania w procesy odnowy wsi podzieliły się swoimi doświadczeniami w indywidualnych rozmowach.

Drugi dzień forum przyniósł możliwość zapoznania się z praktycznym wdrażaniem odnowy wsi w czterech miejscowościach w regionie. Uczestnicy podzieleni na trzy grupy odwiedzili: Zalesie w gminie Milejewo, Blanki pod Lidzbarkiem Warmińskim oraz dwie wsie w gminie Młynary: Nowe Monasterzysko oraz Karszewo. Wszystkie te miejscowości charakteryzuje specjalizacja tematyczna. Goszczących w Zalesiu przywitała radosna grupa smerfów, a z daleka wszystkim przyglądał się Gargamel. Grupa skosztowała smerfnych kaziutków i zupy zalesianki. Każdy wykonał dla siebie pamiątkę podczas warsztatów scrapbookingu. Uczestnicy nauczyli się tańca ze Smerfetką, co było niezbędne do zaliczenia gry „Naszyjnik Smerfetki”.

Smakołyki i rękodzieło przygotowały również mieszkanki Nowego Monasterzyska – wioski dobrego czasu. Grupa odwiedzająca wieś rozpoczęła jej poznawanie od witacza. Liderki przedstawiły doświadczenia z odnawianiem starego cmentarza, a także realizację zegara słonecznego z motywem kwiatowym. Każdy mógł się sprawdzić w korzystaniu z wypalarki do drewna – i tym samym wyjechać z pamiątką. Chętni zagrali w grę o liderkach już prawie 700-letniej wsi w różnych epokach. Grupa udała się na obiad do wsi Karszewo działającej pod hasłem „pióropusznikowy gaj”. We wsi można zjeść „mordonie”. Co to? Żeby się przekonać wizyta we wsi jest konieczna!

Blanki zaprezentowały mocne strony zielarskiej wsi, w tym zrealizowane inwestycje. Babka zielarka opowiedziała o ziołach i o tym, co rośnie wokół nas szczególnie godnego zainteresowania i skonsumowania. Można było spróbować niecodziennych potraw z pokrzywą oraz ziołowych syropów.

Forum zostało sfinansowane ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 i było uwzględnione w Planie Operacyjnym Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Spotkanie było praktyczną realizacją hasła Programu – „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.

(wwim)