AktualnościHALO MORĄG

Wypadek drogowy w m. Dobrocin

Nadmierna prędkość to wciąż główna przyczyna najniebezpieczniejszych zdarzeń drogowych. Wypadki, do których dochodzi przez niedostosowanie prędkości do warunków jazdy, niosą ze sobą najpoważniejsze konsekwencje. Niestety często dochodzi do nich wtedy, gdy prędkość auta zsumuje się z młodzieńczą brawurą.

Do zdarzenia doszło wczoraj (22.02.2021r.) około godz. 8:00 w m. Dobrocin. Według wstępnych ustaleń kierujący audi 21- latek nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze i na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na przeciwległy pas jezdni, gdzie otarł się o jadące bmw a nastepnie czołowo zderzył się z ciężarową scanią. Kierowca audi oraz jego 16- letni pasażer z obrażeniami ciała zostali przetransportowani do szpitali. Pozostałym uczestnikom zdarzenia na szczęście nic się nie stało. Policjanci zatrzymali młodemu kierowcy prawo jazdy. Trwa wyjaśnienia wszystkich okoliczności tego zdarzenia.

Z policyjnych statystyk wynika, że młodzi kierowcy w wieku 18-24 lata charakteryzują się wysokim wskaźnikiem wypadków. Ponad jedna trzecia zdarzeń, do których się przyczyniają, spowodowana jest niedostosowaniem prędkości do warunków ruchu.

Młodzi kierowcy, częściej niż inni, akceptują i podejmują wysokie ryzyko związane z niebezpiecznymi zachowaniami na drodze. Wynika to z chęci współzawodnictwa, poszukiwania wrażeń, czy też imponowania rówieśnikom.

Brak umiejętności i doświadczenia w połączeniu z przecenianiem własnych możliwości powoduje, że wypadki z udziałem młodych osób, zwłaszcza mężczyzn charakteryzują się dużą ciężkością tj. poważnymi obrażeniami ich ofiar lub nawet śmiercią. Często z młodym kierowcą wsiadają do samochodu rówieśnicy, którzy nie mają nic przeciwko jeździe niezgodnej z przepisami prawa. Wręcz przeciwnie, zdarza się, że namawiają kierowcę do ryzykownych zachowań.

Niedoświadczeni kierowcy mają problem nie tylko z oceną sytuacji na drodze, ale nie potrafią też obiektywnie odnieść się do własnych umiejętności, zarówno w zakresie panowania nad pojazdem, jak i przewidywania konsekwencji ryzykownej jazdy.

(KPP Ostróda)

 

error: Nie kopiuj!!!