Wyspane kobiety są bardziej zmotywowane do zawodowego działania
Wyspane kobiety są bardziej zmotywowane do zawodowego działania i zdobywania statusu. Mężczyzn to nie dotyczy – sugeruje amerykańskie badanie.
Naukowcy z Washington State University donoszą, że dobry sen to w przypadku kobiet podstawa sukcesów zawodowych.
Badacze przez dwa tygodnie obserwowali 135 pracowników obojga płci – sprawdzali ich sen, nastrój, nastawienie do związanych z pracą zadań oraz analizowali działania w kierunku podwyższania własnego statusu. Odkryli wyraźną zależność związaną ze snem pań.
„Kiedy kobiety dobrze się w nocy wysypiają i ich nastrój się poprawia, stają się bardziej zorientowane na osiąganie statusu i podejmowanie odpowiedzialnych działań w pracy” – informuje prof. Leah Sheppard, główna autorka pracy opublikowanej w piśmie „Sex Roles” (https://link.springer.com/article/10.1007/s11199-022-01321-1).
„Jeśli ich sen jest słabej jakości i obniża ich nastrój, można zauważyć mniejsze nastawienie na osiąganie celów” – dodaje ekspertka.
Mężczyźni nie byli w tych względach tak silnie podatni na działanie niewyspania. Naukowcy na razie tylko spekulują na temat przyczyn tej rozbieżności. Może ona wynikać z różnic w regulacji emocji, a także w oczekiwaniach społecznych między płciami. Prace z zakresu neurologii wskazują bowiem, że kobiety są zwykle bardziej emocjonalnie reaktywne od mężczyzn i słabiej emocje regulują. Dodatkowo może to być wspierane przez stereotypy kulturowe, według których kobiety reagują bardziej emocjonalnie.
Z drugiej strony mogą działać także stereotypy na temat mężczyzn mówiące, że są oni bardziej ambitni niż kobiety, co nakłada na nich presję zmuszającą do osiągania coraz więcej. W takiej sytuacji nawet gorszy nastrój po źle przespanej nocy słabiej wpłynie na ich decyzje.
Wyniki – zwracają uwagę naukowcy – oznaczają dobre wiadomości dla pań, które chcą rozwijać swoją karierę. Jeśli bowiem zadbają o swój stan emocjonalny i sen, mogą zacząć odnosić większe sukcesy zawodowe.
„Ważne jest, aby swoje aspiracje odnieść do tego, co dzieje się poza pracą, a na co można mieć wpływ. Każdy może zrobić wiele, aby poprawić swój sen i lepiej regulować nastrój” – podkreśla prof. Sheppard. (PAP)