Wystawa poświęconą ojcom niepodległości w ZSZiO

Olsztyńska delegatura Instytutu Pamięci Narodowej przyjechała do Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Morągu z wystawą  poświęconą ojcom niepodległości.

– Od wielu lat współpracujemy z morąską szkołą, aby promować wszelkie produkty edukacyjne, które wytworzył IPN, które służą pracy nauczyciela i poszerzaniu wiedzy młodego człowieka – mówi dr hab. Karol Sacewicz, naczelnik delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie.

Wystawa od 2018 roku wędruje po całej Polsce, w ramach zorganizowanego w ubiegłym roku przez IPN szlaku niepodległościowego. Wystawa przybliża sylwetki ojców niepodległości: od Józefa Piłsudskiego przez Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, aż po Ignacego Daszyńskiego.

– Są to sylwetki ludzi wybitnych, różnych opcji politycznych, które podjęły wysiłek odrestaurowania suwerennej, niepodległej ojczyzny. Wystawa ta jest po to, aby przybliżyć uczniom z Morąga te postacie, te wydarzenia. Celebrowanie niepodległości to nie tylko rok 1918, ponieważ zmagania o odrodzenie Rzeczypospolitej, o utrwalenie tego niepodległego bytu były również kontynuowane w latach 1919, czy 1920 i ta wystawa też o tym przypomina –  wyjaśnia  dr hab. Karol Sacewicz.

Wystawa w ZSZiO w Morągu będzie prezentowana przez najbliższe dwa tygodnie. Zachęcamy do jej obejrzenia.

(red./fot. dw)