AktualnościHALO MORĄGKULTURA I SZTUKAWieści z ratusza

Wystawa „Warmińskie Straszydła”

 „Warmińskie Straszydła” to wystawa będąca owocem współpracy Agaty Koziej-Iljasiuk  i Katarzyny Gąsiewskiej. Prace powstały w ramach autorskiego projektu fotograficzno-filmowego „Przebudzenie warmińskich straszydeł”.

Autorki opowiadając o projekcie podkreślają, że powstał on na potrzeby realizacji dwóch celów. Pierwszy to chęć pielęgnowania tego, co dla nas ważne, tego z czego wywodzi się nasza warmińska ziemia i kultywowanie naszych lokalnych tradycji, bo tak samo jak Grecy czy Rzymianie, my również posiadamy ciekawą mitologię – słowiańską mitologię, o której warto mówić kolejnym pokoleniom oraz przypominać tym starszym. Drugim powodem był impuls i rosnąca potrzeba zrobienia czegoś dobrego dla innych. „My kobiety, chciałyśmy zrobić coś małego, a zarazem wielkiego właśnie dla swoich rówieśniczek, kobiet takich jak my, które pełniąc w życiu wielozadaniowe role zapominają czasem o sobie. Pragnęłyśmy pokazać, że każda z nich jest piękna, wartościowa i niepowtarzalna, a przy tym wszystkim twarda i silna.”

Panie biorące udział w projekcie nie były modelkami z wieloletnim doświadczeniem i to było dla twórczyń kluczową kwestią. „Chciałyśmy pokazać, że każda z nas, będąc na zupełnie innym etapie swojego życia i pełniąc przypisane sobie role jest wyjątkowa i niepowtarzalna, a nabierając odrobinę odwagi może stać się tym kim chce i wcielić się w wybraną rolę.”

Praca nad projektem była wyzwaniem nie tylko dla modelki, która musiała wyjść ze swojej strefy komfortu, ale również dla nas – prowadzących projekt. „Musiałyśmy dopracować wszystkie szczegóły tak, aby cała scenografia, rekwizyty, wizerunek i charakteryzacja współgrały ze sobą i dopełniały się. Najważniejsze jednak było stworzenie na planie zdjęciowym takiej atmosfery, w której pozowanie było dla uczestniczek przyjemnością i dobrą zabawą.  Starałyśmy się jak najlepiej oddać klimat mitologii słowiańskiej, jednocześnie zachowując kobiecą subtelność.”

Wystawę „Warmińskie Straszydła” będzie można oglądać w Galerii Lokalnych Artystów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Morągu do  30.11.2021 w godzinach otwarcia działu.

(MBP Morąg)

error: Nie kopiuj!!!