Wystawa z rysunkiem prasowym w tle

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaprasza na wernisaż pokonkursowej wystawy I edycji ogólnopolskiego konkursu na rysunek prasowy im. Aleksandra Wołosa. Wydarzenie odbędzie się 15 lutego 2019 roku. 

Ideą konkursu na rysunek prasowy jest nagrodzenie autorów najlepszych prac w 2018 roku i zwrócenie uwagi na znaczenie rysunku prasowego, który może być komentarzem politycznym, społecznym bądź sportowym, tworzyć opowieść w postaci krótkiego komiksu czy być rysunkiem-ilustracją artykułu prasowego.

Inicjatywa obejmuje rysunki opublikowane od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 roku w prasie i mediach elektronicznych. Tematyka jest nieograniczona: rysunek polityczny, społeczny, humorystyczny, sportowy czy karykatura.

W tym roku nadesłano 124 prace 27 autorów z całego kraju m.in. z Olsztyna, Mrągowa, Olecka, Starachowic, Warszawy, Wrocławia, Poznania, Katowic, Jarosławia, Tułowic, Starachowic, Murowanej Gośliny, Zabrza, Częstochowy.

Rysunki publikowano w prasie ogólnopolskie (Gazeta Wyborcza, Gazeta Polska, Angora, Tygodnik Przegląd, Trybuna, NIE, Fakty i Mity, Tygodnik Solidarność, Super Express, Przegląd Techniczny) oraz w prasie lokalnej (Nowa Trybuna Opolska, Nasze Miasto Jarosław, Tygodnik Ciechanowski, Echo Katolickie, Co Gdzie Kiedy, Kurier Mrągowski, VariArt).

Prace konkursowe zostaną zaprezentowane od 15 lutego w Galerii Stary Ratusz WBP oraz część druga od 20 lutego w Bibliotece Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Na wystawie zostaną zaprezentowane także prace, poza konkursem, Aleksandra Wołosa – patrona konkursu i Zbigniewa Piszczako – pomysłodawcy, jurora i koordynatora konkursu.
Ogłoszenie wyników odbędzie się podczas Gali Dziennikarzy Warmii i Mazur w Olsztynie, którą zaplanowano na 24 lutego 2019 roku.

Wydarzenie odbędzie się 15 lutego 2019 roku w Galerii Stary Ratusz WBP (ul. Stare Miasto 33). Początek o godz. 17. Wystawa czynna będzie do 26 lutego.

Aleksander Wołos (1934-2014); doktor habilitowany z zakresu nauk przyrodniczych, olsztyński karykaturzysta, rysownik, pastelista, malarz. Od 1955 r. publikował w prasie regionalnej („Gazeta Olsztyńska”, „Nasza Wieś”, „Panorama Północy”, „Posłaniec Warmiński”, „Warmia i Mazury”), w tygodnikach ogólnopolskich: „Karuzela”, „Polityka”, „Szpilki”, „Wprost”, a także w prasie niemieckiej („Kontraste”, „Eulenspiegel”, „Pardon”) i jugosłowiańskiej („Osten”) oraz wielu wydawnictwach książkowych. Był autorem ponad 100 projektów okładek do książek. Opublikował cztery zbiorki rysunków satyrycznych oraz trzy albumy malarstwa pastelowego: Pastelowy humor (2002), Głowy i główki (2004), Akweny (2006). Miał na swym koncie ponad 60 wystaw indywidualnych oraz udział w kilkuset wystawach zbiorowych. Laureat wielu nagród krajowych i zagranicznych. Otrzymał m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej, Odznakę „Zasłużony dla Warmii i Mazur”.

(wwim)