Warmia i Mazury

XXVI Mistrzostwa Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością

W dniach 17 – 20 sierpnia w Międzynarodowym Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej w Giżycku rozegrano kolejne Mistrzostwa Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością. To jedne z najstarszych na świecie mistrzostw krajowych żeglarzy z niepełnosprawnością.

Głównym organizatorem była Mazurska Szkoła Żeglarstwa a współorganizatorem Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych. Przez trzy dni rozgrywania mistrzostw pogoda była dobra. Było ciepło, słonecznie, nie padało. Nie zabrakło także wiatru, dzięki czemu rozegrano aż 15 wyścigów.

Poniedziałek był dniem treningowym i przeprowadzono wszystkie zaplanowane zajęcia.
We wtorek  od rana był dobry wiatr  około 4 B i zapadła decyzja o zarefowaniu żagli. Do obiadu rozegrano 3 wyścigi.  Po obiedzie do kolacji siła wiatru  zmalała do 2 – 3 B i rozegrano kolejne 3 wyścigi. Pod  nieobecność kilku czołowych zawodników, (reprezentantów Polski) obserwatorzy typowali, że walka o zwycięstwo rozegra się między kilkoma załogami, których sternikami byli Wojciech Klim, Grzegorz Włochowicz, Dariusz Kuśnierz. Typowania okazały się trafne.
W środę były w dalszym ciągu dobre  warunki do żeglowania. Wprawdzie wszyscy narzekali na upał, ale był wiatr 2 – 3 B i dzięki temu zarówno od śniadania do obiadu, jak również od obiadu do kolacji rozegrano po trzy wyścigi. Wieczorem wielu zawodników zmęczonych upałem wyrażało nadzieję na  zmianę pogody na ostatni dzień regat.
W czwartek nastąpiło lekkie ochłodzenie i rozegrano ostatnie trzy wyścigi.

Zwycięzcy otrzymali puchary, medale i dyplomy. Wszyscy zawodnicy otrzymali w drodze losowania nagrody rzeczowe ufundowane przez PFRON, BUDIMEX S.A., oraz  nowego sponsora mistrzostw – firmę GARMIN Polska, która ufundowała  zarówno nagrodę główną w postaci drogiego zegarka, jak też inne nagrody rzeczowe. Organizatorzy zaprosili zawodników na czwartą edycję XVII Pucharu Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych, która zostanie rozegrana w dniach 11- 13 września 2020 roku.

Zadanie zostało zrealizowane przy wsparciu finansowym Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Wyniki:
1.    Grzegorz Włochowicz, Agata Grzybowska, Marcin Chuderski
2.    Wojciech Klim, Wojciech Woś, Arkadiusz Głód
3.    Jan Uruski, Łukasz Baszkiewicz, Zdzisław Wieteska
4.    Jarosław Zastawski, Lilianna Prześlica, Zbigniew Jastrzębski
5.    Jacek Niżygorocki, Halina Liczmańska, Robert Makarski
6.    Dariusz Kuśnierz, Krzysztof Arszułowicz, Krzysztof Lisik
7.    Rafał Szklarz, Jan Nowak, Stanisław Walkowicz
8.    Jaromir Szczepański, Joanna Winnicka, Andrzej Maciejewski
9.    Joanna Urbańska, Magdalena Wałek, Grażyna Pieczonka
10.     Michał Pieńkowski, Jacek Pękul, Mariusz Kołodziejczyk

(wwim)

error: Nie kopiuj!!!