Warmia i Mazury

Z TERYTORIALSAMI BEZPIECZNIEJ NAD WODĄ

Jeszcze latem Grupa Specjalna Płetwonurków RP przeprowadziła szkolenie z działań taktycznych na wodzie pod kątem zaangażowania żołnierzy do pomocy przy poszukiwaniach osób zaginionych i ofiar utonięć. Ćwiczenia obejmowały część teoretyczną na temat zasad bezpieczeństwa i zagrożeń, z którymi żołnierz może zetknąć się podczas działań na wodzie oraz część praktyczną, która objęła: podstawy nurkowania z zatrzymanym oddechem, wydobywanie zatopionych obiektów z dna, obsługę w działaniach tratwy ratunkowej morskiej, gdzie ważna jest praca zespołowa, kształcenie umiejętności pływackich oraz wiosłowania łodzią.

„Nie ukrywam, że w bieżącym roku pierwsze wspólne szkolenie miało już miejsce- to nas dopingowało do tego aby tą współpracę rozwinąć i pogłębić”- płk. Mirosław Bryś, Dowódca 4.Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej
Teraz już oficjalnie natomiast można powiedzieć, że współpraca między 4.W-MBOT a GSP RP została sformalizowana. Porozumienie może być realizowane poprzez organizowanie i prowadzenie działań poszukiwawczych, a także przedsięwzięć szkoleniowych pod kątem uzyskania praktycznych umiejętności z zakresu podstawowej obsługi sprzętu motorowodnego, obsługi urządzeń nawigacyjnych.
„Zmierzamy w kierunku, aby posiadać zdolności do wsparcia służb niosących pomoc ludziom na wodzie. W mojej ocenie im więcej żołnierzy Brygady posiada sposobne zdolności tym lepiej- żołnierze są mieszkańcami Warmii i Mazur zwanej krainą tysiąca jezior. Żołnierze na co dzień korzystają z akwenów wodnych i na co dzień są blisko społeczności lokalnej, umiejętność w tej kwestii będzie tylko wartością dodaną. Budowa takich kompetencji dla nas, żołnierzy jest ważna”- powiedział Dowódca 4 Brygady OT.

(Paulina Kucińska, Rzecznik Prasowy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej)

error: Nie kopiuj!!!