AktualnościHALO MORĄGWieści z ratusza

Za nami XXIII sesja Rady Miejskiej w Morągu

Na XXIII sesji, w dniu 26. 02. 2021 r. spotkali się morąscy Radni Miejscy. Zobacz czym zajmowali się w czasie obrad.

Radni rozpoczęli sesję od uczczenia minutą ciszy pamięć zmarłego niedawno wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Morągu Romana Kazimierczaka.

Głos zabrał radny Kamil Kaczyński: – Panie Przewodniczący, Panie Burmistrzu, Szanowna Rado, Drodzy Goście, przed chwilą uczciliśmy symboliczną minutą ciszy naszego kolegę, radnego kilku kadencji, przyjaciela. Odszedł człowiek skromny, życzliwy, pomocny. Jak sam siebie określał – społecznik. Osobiście zawdzięczam mu rozwój lokalnych szachów oraz w dużym stopniu to, że jestem dzisiaj radnym w Radzie Miejskiej w Morągu. Dużo nigdy nie miał, ale za to dużo od siebie dawał. Wielu z nas mogłoby brać z niego przykład. Tyle człowiek wart, co innym pomoże – to jego cytat, z którym się utożsamiał. Panie Romanie, puchar dla Pana za pierwsze miejsce. Dziękuję bardzo.

Radni wprowadzili do porządku obrad uchwałę zmieniająca uchwałę z 22 stycznia br., w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego,  dotyczącą wsparcie przez morąski samorząd wojewódzkiej inwestycji przebudowy drogi nr 528 w zakresie chodnika i zatok autobusowych w miejscowości Niebrzydowo Wielkie.

Porządek obrad (PDF, 494.7 KiB)

Zmiana WPF (PDF, 4.5 MiB)

Zmiana budżetu na 2021 r. (PDF, 13.9 MiB)

Przy projekcie uchwały dotyczącej zmiany budżetu gminy na 2021 rok o głos poprosił radny Tomasz Orłowski: – Panie Przewodniczący, Panie Burmistrzu, Szanowna Rado, ja mam tylko takie pytanie odnośnie inwestycji, nowej inwestycji czyli wybudowanie nowych witaczy (witacz – znak ustawiany przy wjeździe do miejscowości, jednostki administracyjnej, regionu czy państwa w celu powitania przyjeżdżających osób – definicja z Wikipedii – przyp. red.) bo koszt jest 200 tys. planowany. Chciałem się zapytać czy jest może jakiś projekt? Czy już wiemy z czego  chcemy to wykonać? Bo wydaje mi się, że 50 tys. na jeden witacz to jest dość duża kwota. Tym bardziej, że nie tak dawno chociażby Gmina Lubniewo czy Lidzbark postawiły dwa bardzo ładne witacze i koszt tych witaczy był ok. 18 tys.

Odpowiedzi udzielił Burmistrz Morąga Tadeusz Sobierajski: – Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, można podjąć działania, jak dopiero będę zatwierdzone zmiany w budżecie przez Wysoką Radę. Tak to nie ma żadnego mandatu, żeby burmistrz czy urząd w swoich strukturach podejmował jakiekolwiek działania w tym zakresie. Na pewno nie będziemy szukać, żeby to było koniecznie 50 tys. na jeden witacz. Z rozeznania, którego dokonaliśmy jest to z pewną górką. 18 tys. to bardzo przeciętne i niezbyt efektowne witacze bo przyznaję, robiliśmy rozeznanie. Za dwadzieścia kilka tysięcy można już ładny, atrakcyjny witacz ustawić. Taki, który zwróci uwagę, bez przeładowania informacją. Jadący samochodem nie będzie się zatrzymywał, aby to wszystko czytać. Niektóre projekty, witacze tak właśnie wyglądają. Rada podejmie uchwałę, podejmiemy działania. Na pewno będzie to w formie przetargu albo ofert. Wybierzemy najtańsza i najbardziej atrakcyjną dla naszej gminy.

Udzielenie pomocy finansowej Samorządowi Województwa Warmińsko – Mazurskiego w 2021 r. (PDF, 547.7 KiB)

Zwolnienie z opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży na terenie gminy Morąg za rok 2021 oraz przyznania zwrotu określonej części opłaty. (PDF, 831.7 KiB)

Gospodarka nieruchomościami (PDF, 3.2 MiB)

Uchwały w sprawie 3 petycji (PDF, 2.2 MiB)

Radny Daniel Gołowicz wystąpił z wnioskiem do Burmistrza Morąga: – Chciałbym wystąpić z wnioskiem do Burmistrza Morąga o wystąpienie do Zarządu Dróg Wojewódzkich w sprawie remontu, wymiany nawierzchni drogi wojewódzkiej od wiaduktu do skrzyżowania z Aleją Wojska Polskiego. Ten kawałek jest łatany, ale ciężki sprzęt jeździ do Sklejki, Wipaszu. Widać też, że wojsko ciężkim sprzętem jeździ, to łatanie nic nie daje. Może będą wolne środki pod koniec roku i ten najgorszy odcinek wśród dróg wojewódzkich w mieście może udałoby się wyremontować.

Wniosek radnego Daniela Gołowicza został jednogłośnie przegłosowany i trafi teraz na biuro burmistrza.

Radny Tomasz Orłowski pytał burmistrza o konkurs na projekt witaczy: – Chciałbym się zwrócić do Pana Burmistrza, czy może nie warto by było zrobić jakiś konkurs na projekt witaczy tak, jak był kiedyś konkurs na nazwy chociażby rond morąskich.

Odpowiedzi na pomysł radnego udzielił Burmistrz Morąga Tadeusz Sobierajski: – Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Szanowny Panie Radny już Pan by tak chciał wejść w kompetencje organów wykonawczych Gminy Morąg. Na pewno zrobimy to tak zgodnie z przepisami prawa, które obowiązują w tej materii.

(red.)

error: Nie kopiuj!!!