AktualnościHALO MORĄGWarmia i Mazury

Za narażenie życia i zdrowia innych osób grożą surowe kary

Każdego dnia policjanci wspierając służby sanitarne sprawdzają, czy osoby zakwalifikowane do kwarantanny respektują ciążący na nich obowiązek. Liczba osób, które powinny przebywać w wyznaczonym miejscu, z dnia na dzień rośnie. Niestety nie wszyscy rozumieją powagę sytuacji i narażają na ryzyko inne osoby. Wszyscy ci, którzy nie stosują się do przepisów obowiązujących w związku z epidemią, muszą się liczyć z poważnymi konsekwencjami prawnymi swoich zachowań. Policja kolejny raz apeluje o przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń. W obecnej sytuacji, hasło #zostanwdomu ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa nas wszystkich.

W tym trudnym dla wszystkich momencie ważne jest, aby stosować się do powszechnie obowiązujących przepisów prawa, nakładających na nas wszystkich pewne ograniczenia, nakazy czy zakazy. Jednym z tych najistotniejszych ograniczeń nakładanych na konkretne osoby, jest decyzja o zastosowaniu kwarantanny. Osoby objęte kwarantanną powinny, nawet nie z przymusu prawnego, ale społecznego obowiązku dbania o zdrowie innych, poddać się rygorom izolacji. Jeśli jesteśmy objęci kwarantanną, to mamy obowiązek być w miejscu kwarantanny!

Wobec osób, które nie stosują się do postanowień decyzji o kwarantannie, zostaną wyciągnięte surowe konsekwencje. Policjanci prowadzą w tych sprawach czynności wyjaśniające w związku z wykroczeniem z art. 116 kw. Mandat za takie wykroczenie może wynosić nawet 500 zł. Z kolei jeśli osoba, u której potwierdzono zakażenie, oddali się z miejsca, w którym powinna przebywać, będzie odpowiadać zgodnie z art. 161 kk. Za to przestępstwo grozi kara roku pozbawienia wolności. O takich ujawnianych przypadkach policjanci informują służby sanitarne, które mogą nałożyć wysoką karę finansową.

Oprócz nadzoru nad osobami objętymi kwarantanną domową policjanci kontrolują również, czy mieszkańcy naszego powiatu stosują się do wytycznych z Rozporządzenia Ministra Zdrowia dotyczącego stanu epidemii. Z policyjnych radiowozów kierowane są komunikaty nawołujące do nie gromadzenia się i pozostania w domach dla własnego bezpieczeństwa. Niestety, wciąż wiele osób ignoruje te zalecenia, lekceważy zagrożenie i naraża siebie i innych na niebezpieczeństwo.

Nie ma pobłażania wobec lekkomyślności wśród społeczeństwa. Sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy wymaga od nas dyscypliny i powagi. Osoby, które nie przestrzegają zasad bezpieczeństwa związanych z epidemią koronawirusa będą pociągane do odpowiedzialności.

– mówią policjanci

Policjanci apelują o odpowiedzialne i rozsądne zachowanie w tym o przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń, współpracę i realizowanie poleceń służb. W tym trudnym dla wszystkich momencie ważne jest, aby stosować się do poleceń wszystkich funkcjonariuszy! Osoby objęte kwarantanną powinny, nawet nie z przymusu prawnego, ale społecznego obowiązku dbania o innych współobywateli, poddać się rygorom izolacji. Jeśli jesteśmy objęci kwarantanną, to mamy obowiązek być w miejscu kwarantanny!

Wobec osób, które nie stosują się do postanowień decyzji o kwarantannie, zostaną wyciągnięte surowe konsekwencje. O takich ujawnianych przypadkach policjanci informują służby sanitarne, które mogą nałożyć wysoką karę finansową. Wobec takich nieodpowiedzialnych osób policjanci będą prowadzić czynności wyjaśniające w związku z wykroczeniem z art. 116 kw. Mandat za takie wykroczenie może wynosić nawet 500 zł.Mandat karny grozi również osobom, które nie stosują się do wytycznych Rozporządzenia Ministra Zdrowia dotyczącego stanu epidemii.

Z kolei jeśli osoba, u której potwierdzono zakażenie, oddali się z miejsca, w którym powinna przebywać, będzie odpowiadać zgodnie z art. 161 kk. Za to przestępstwo grozi kara roku pozbawienia wolności.

W przypadku właścicieli firm i lokali usługowych, gastronomicznych i handlowych, którzy nie stosują się do ograniczeń nałożonych na nich Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia w RP stanu zagrożenia epidemicznego, mogą ponieść odpowiedzialność z art. 165 kk. lub 54 kw.

Za powyższe przestępstwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności, z kolei za wykroczenie – do 500 zł.

Pamiętajmy! Weźmy odpowiedzialność za siebie oraz swoich najbliższych! Respektujmy prawo, respektujemy zapisy obowiązujących ustaw oraz rozporządzeń – to nasze wspólne dobro!

Solidaryzujmy się z całym społeczeństwem, przystępując do akcji #zostanwdomu.

(KPP Ostróda)

error: Nie kopiuj!!!