Zabrał martwą sarnę do domu. Odpowie przed sądem

Kara nawet 5 lat pozbawienia wolności grozi 18- latkowi, który chciał zabrać martwą sarnę do domu. Policjanci przypominają: Pozyskiwanie zwierząt lub ich tuszy nie będąc uprawnionym do polowania jest zabronione. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, grozi za to kara nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Zdarza się, że jadąc samochodem, zwłaszcza przez tereny leśne widzimy martwe dzikie zwierzęta na drodze lub poboczu. Niewiele osób jednak wie, że zabieranie ich tuszy jest zabronione prawem.

Nie wiedział o tym również 18- letni mieszkaniec naszego powiatu. Młody mężczyzna dowiedział się, że przy drodze na terenie gminy Małdyty leży martwa sarna i postanowił zabrać ją do domu. Ku jego zdziwieniu, gdy wkładał tuszę zwierzęcia do bagażnika obok przejeżdżał patrol ostródzkiej drogówki. Policjanci zatrzymali młodego mieszkańca naszego powiatu. 18- latek usłyszał zarzut wejścia w posiadanie zwierzęcia nie będąc uprawnionym do polowania. Przyznał się do zarzucanego mu czynu. Jak tłumaczył, nie wiedział, że takie zachowanie jest niezgodne z prawem.

Policjanci przypominają

W sytuacji zdarzenia drogowego z udziałem dzikiej zwierzyny, należy zjechać na pobocze, włączyć światła awaryjne i zabezpieczyć miejsce wypadku trójkątem ostrzegawczym. Trzeba pamiętać o zachowaniu ostrożności w stosunku do zwierzęcia, gdyż ranne może być niebezpieczne. O zaistnieniu takiego zdarzenia należy powiadomić odpowiednie służby dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Zabronione jest zabieranie tuszy zwierzęcia do domu. Każde dzikie zwierzę, nawet te martwe jest własnością Skarbu Państwa.

 (KPP Ostróda)