Warmia i Mazury

Zabytki z regionu w wirtualnej rzeczywistości

Od 7 lat przenoszą regionalne zabytki do rzeczywistości cyfrowej. Za pośrednictwem strony www.cyfrowewm.pl można oglądać ponad 600 zabytkowych obiektów. W 2019 r. udało się ich zdigitalizować 178.

Początki Regionalnej Pracowni Digitalizacji sięgają 2010 r. kiedy to w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” powstała pierwsza Pracownia Digitalizacji służąca cyfryzacji w 2D. Od 2013 r. Pracownia działa w obecnej formule, skupiając się na cyfryzacji zabytków architektonicznych i muzealnych za pomocą skanowania, fotogrametrii i fotografii makro. Nawiązana została współpraca z dwunastoma muzeami i instytucjami w województwie warmińsko – mazurskim.

W wyniku realizacji dwuletniego projektu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego po raz pierwszy ponad 100 obiektów na stronie uzyskało audiodeskrypcję. Osoby niewidome i niedowidzące mogą teraz posłuchać plastycznego opisu przedmiotu i wyobrazić sobie, jak on wygląda. Być może już wkrótce także go dotknąć, dzięki wydrukom w 3D.

Przez rok tymczasową siedzibą były pomieszczenia Biura Regionalnego w Elblągu, ale w ciągu najbliższych tygodni pracownia ponownie funkcjonować będzie w wyremontowanych przestrzeniach Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”.  W tym roku uruchomiona zostanie część wystawowa i edukacyjna oraz sala do wirtualnej rzeczywistości. Jej wyposażenie będzie możliwe dzięki projektowi z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja, który od kilku miesięcy jest realizowany wspólnie z Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu oraz Muzeum Brama Frydlandzka w Kaliningradzie. Są również złożone kolejne wnioski projektowe i pomysły na digitalizację skarbów dziedzictwa naszego regionu.

Na stronie www.cyfrowewm.pl , prócz cyfrowych wersji regionalnych zabytków, można znaleźć materiały edukacyjne, scenariusze lekcji, learning appsy czy aplikacje do rozszerzonej rzeczywistości, promujące dziedzictwo kulturowe.

(wwim)

error: Nie kopiuj!!!