HALO MORĄG

Zabytkowe kolejki pojadą dzięki wsparciu PLK

Będą atrakcyjne przejazdy Średzkiej Kolei Powiatowej i Grodziskiej Kolei Drezynowej dzięki wsparciu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Szyny i podkłady przekazane przez PLK pozwolą na przygotowanie sprawnych i bezpiecznych podróży w kolejnym sezonie. Sprzęt, niewykorzystywany na sieci kolejowej przypomni historię kolei w Lubaczowie i Zielonej Górze.

Towarzystwo Przyjaciół Kolejki Średzkiej „Bana” po raz kolejny za pośrednictwem Powiatu Średzkiego w Środzie Wielkopolskiej otrzymało materiały, elementy toru, które usprawnią przejazd Średzką Koleją Powiatową. Darowizna PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. to przede wszystkim korzyść dla zwiedzających i podróżujących. Kolejka wąskotorowa jest atrakcją powiatu, a składy prowadzone głównie parowozami kursują na odcinku Środa Wielkopolska – Zaniemyśl.

Grodziska Kolej Drezynowa, będzie mogła organizować atrakcyjne przejazdy. Kolej oferuje atrakcje na trasie Grodzisk Wlkp. – Kościan. Organizacja otrzymała od PLK m.in. drewniane podkłady. Materiał zostanie wykorzystany m.in. na moście w Bonikowie i bocznicy w Ujeździe. Dzięki współpracy kolejarzy będą sprawne wyprawy drezynami.

Powiat Hajnowski wprowadził ruch drezynowy. Na potrzeby przedsięwzięcia PLK przekazały ponad 400 drewnianych podkładów, szyny i elementy potrzebne w torze. Materiały będę wykorzystane do poprawy stanu „linii drezynowej” od Nieznanego Boru do Białowieży.

Polskie Towarzystwo Krajoznawcze w Zielonej Górze uzyskało od PLK ponad 500 stalowych podkładów z linii Świdnica Kraszowice – Jedlina Zdrój. Elementy toru przypomną o historii kolei w Muzeum Lokalnym Kolei Szprotawskiej. Wcześniej do PTK trafiły mechaniczne urządzenia sterowania ruchem kolejowym z lat 30. XX w.

Wielkopolskie Towarzystwo Ochrony Zabytków Kolejnictwa otrzymało mechaniczne urządzenia wykorzystywane wcześniej na nastawni Poznań Wola. To m.in. aparat blokowy, nastawnica, zegary i semafor kształtowy. W przyszłym roku będzie można zobaczyć i dotknąć historii w jednym z pomieszczeń dworca w Stęszewie.

Gmina Lubaczów ustawi semafor kształtowy w skansenie kolejowym w Baszni Dolnej. Urządzenie pozyskane od PLK będzie atrakcją turystyczną. Przypomni dawną technikę kolejową mieszkańcom regionu i turystom.

Darowizny – atrakcje, historia, edukacja dla turystów, uczniów i miłośników kolei

W ostatnich latach PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przekazały blisko 100 darowizn instytucjom, które dbają o historię kolei. W 2020 roku PLK wsparły lokalne kolejki. Elementy infrastruktury trafiły do Żuławskiej Kolei Dojazdowej i Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej. Wyeksploatowane elementy „dużej kolei” pozwalają na działanie mniejszych organizacji. Współpraca z PLK sprzyja tworzeniu lokalnych atrakcji i promocji regionów.

Zachować historię i kształcić kadry

Wysłużony sprzęt kolejowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przekazują szkołom, muzeom i stowarzyszeniom. W tym roku wyposażenie kolejowych posterunków trafiło do placówek oświatowych kształcących przyszłych kolejarzy, gdzie wzbogaciło pracownie dydaktyczne. Politechnika Wrocławska otrzymała m.in. semafor kształtowy oraz świetlny, tarczę manewrową, ławę nastawczą, skrzynię zależności i dźwignię zwrotnicową. Zespół Szkół Komunikacji imienia Hipolita Cegielskiego w Poznaniu otrzymał nastawnicę mechaniczną scentralizowaną – urządzenie m.in. do nastawiania sygnałów na semaforach.

(PKP PLK)

error: Nie kopiuj!!!