Warmia i Mazury

Zagłosuj na przedstawiciela z Warmii i Mazur

Rozpoczął się ogólnopolski konkurs na Drzewo Roku 2023. Do końca czerwca można głosować również na trzech „przedstawicieli” Warmii i Mazur.

Celem plebiscytu jest zwrócenie uwagi na ciekawe, wiekowe drzewa jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy otoczyć opieką i zachować dla przyszłych pokoleń.

Wygra drzewo, które zdobędzie najwięcej głosów internautów.

Tegoroczna 13. edycja konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja zgromadziła ponad 40 zgłoszeń drzew z całej Polski, które od pokoleń są częścią lokalnej społeczności, przyrody, kultury i historii.

Wśród 16. finalistów wybranych przez jury konkursowe w pierwszym etapie konkursu mamy drzewa – świadków historii, drzewa z legendą, drzewa, które dają ciszę, spokój i przestrzeń, a także inspirują do podejmowania różnych inicjatyw ekologicznych, drzewa uratowane przed wycinką i te, o których ochronę miłośnicy drzew ciągle jeszcze walczą, doceniając ich znaczenie i wartość.

„Przedstawiciele” Warmii i Mazur:
– Dęby Adam i Ewa w Olsztynie (woj. warmińsko-mazurskie) – dęby rosną na skraju Olsztyna, w pobliżu Lasu Miejskiego na Niedźwiedziu. Od dwóch lat mieszkańcy podejmują różnorodne działania, aby ochronić dęby i teren wokół nich, m.in. zbierają podpisy poparcia dla inicjatywy ustanowienia ich pomnikami przyrody, zlecają ekspertyzy dendrologiczne, ustanawiają Święto Niedźwiedzia, które obchodzone jest co roku 10 maja. Wierzą, że uda im się ocalić te piękne drzewa dla przyszłych pokoleń.
– Dąb Blüchera i Napoleona (Ostródzianin) w Ostródzie (gm. Ostróda, woj. warmińsko-mazurskie) – drzewo stało się dla mieszkańców Ostródy symbolem walki o przyrodę i pamięć historyczną. W związku z Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku, w miejscu, gdzie rośnie drzewo miała przebiegać trasa ekspresowa łącząca Warszawę z Gdańskiem. Dąb miał pójść pod topór. Taki stan oburzył mieszkańców Ostródy, którzy swoją determinacją doprowadzili do zmiany przebiegu trasy i ocalenia drzewa.
– Brzoza Jadwiga w Zawadach Oleckich (gm. Kowale Oleckie, woj. warmińsko-mazurskie) – 100-letnia brzoza to ulubione drzewo Pani Anny, która stara się o objęcie jej ochroną pomnikową. A Tak o Jadwidze pisze dr hab. Jakub Dolatowski, współautor monumentalnego podręcznika Dendrologia: „… jedna z większych w Polsce brzóz […], druga (!) pod względem grubości w naszym kraju wedle aktualnego Rejestru Polskich Drzew Pomnikowych”.

Głosować można przez cały czerwiec poprzez stronę internetową: www.drzeworoku.pl
Zwycięzca będzie polskim reprezentantem w plebiscycie europejskim.

(wwim)

error: Nie kopiuj!!!