AktualnościHALO MORĄGWieści z ratusza

Zakwitłe przy pływalni żonkile trafią do darczyńców

 „Pole nadziei”, które w grudniu ubiegłego roku powstało przy morąskiej pływalni rozkwitło na żółto. Teraz inicjatorzy akcji zdecydowali, że ścięte kwiaty trafią do darczyńców, którzy wesprą zakup maseczek, a dochód trafi do olsztyńskiego hospicjum.

Pola Nadziei jest akcją zbierania pieniędzy na potrzeby polskich hospicjów zainicjowaną w 1998 roku.

Każdego roku sadzone są żonkile, które są symbolicznym akt solidarności z umierającymi. Wiosną, gdy zakwitają żonkile, od marca do maja odbywają się szeroko zakrojone akcje, których celem jest pozyskiwanie funduszy na potrzeby lokalnych hospicjów, oraz propagowanie idei opieki hospicyjnej w społeczeństwie. Ofiarodawcy otrzymują za datki – kwiat żonkila. Oprócz zbiórek pieniędzy odbywają się spotkania, prelekcje, happeningi i konkursy.

– Ta akcja ma na celu uwrażliwienie ludzi na choroby przewlekłe. W szczególności zachęcamy młodzież do przyłączenia się do wolontariatu na rzecz osób starszych schorowanych. W dobie tabletów i smartfonów chcemy pokazać, że gdzieś obok jest czasami samotny człowiek, który potrzebuje naszej pomocy, wsparcia  – mówi Jarosław Rowicki, prezes Stowarzyszenia Leśny Cross w Morągu.

Na wiosnę będzie przeprowadzona zbiórka pieniędzy na rzecz Hospicjum „Palium” z Olsztyna, a ofiarodawcy za swoją hojność otrzymają żonkile.

– Po rozmowie z członkami stowarzyszenia i otrzymaniu zgody od zastępcy Burmistrza Morąga Leszka Biernackiego podjęliśmy decyzję o chęci współpracy z Katarzyną Królak w związku z jej inicjatywą szycia i sprzedaży maseczek. Z uzbieranych pieniędzy wsparte zostanie olsztyńskie hospicjum prowadzonego przez Fundację Palium. Osoby kupujące  w podziękowaniu otrzymają od nas kwiat żonkila – opowiada Jarosław Rowicki, prezes Stowarzyszenia „Leśny Cross” w Morągu.

Pracownia Krawiecka Animator Katarzyna Królak szyje i sprzedaje maseczki antywirusowe w różnych kolorach (najlepiej przy zamawianiu spytać jakie kolory są aktualnie dostępne, sytuacja w hurtowniach tkanin jest dziś dość krytyczna), cena: 10 zł za sztukę. Dostępne w Pracowni Krawieckiej Animator w Morągu na ul. 3 Maja. Dowóz na terenie Morąga bezpłatny/ możliwość zamówienia paczki za pobraniem.

– Sprzedajemy maseczki bawełniane z wkładem z fizeliny medycznej. Za środki że sprzedaży kupimy materiały na maseczki do hospicjum w Olsztynie – hospicjum przekażemy je bezpłatnie oczywiście – mówi Katarzyna Królak.

Leśny Cross otrzymał wsparcie ze strony Gminy Morąg. Na apel odpowiedział Leszek Biernacki, zastępca Burmistrza Morąga, który zaoferował pomoc przy znalezieniu miejsca na posadzenie żonkili.

– Wspaniała inicjatywa i cieszę się że mogłem w niej uczestniczyć. Jutro razem z Jarkiem Rowickim i Kasią Królak wybieramy się osobiście do hospicjum, by przekazać maseczki oraz wręczyć żonkile – dodaje Leszek Biernacki, zastępca Burmistrza Morąga.

(red./fot. J.Rowicki)

error: Nie kopiuj!!!