Zamówił cztery telefony komórkowe dostał kilogram soli kuchennej

Przed sądem odpowie 40- letni mieszkaniec Warszawy, który wystawiał na sprzedaż telefony komórkowe i nie wysyłał towaru kupującym pomimo otrzymanej zapłaty. W taki właśnie sposób oszukał pewnego Ostródzianina, który zamówił u niego 4 telefony komórkowe, a w zamian otrzymał kilogram soli kuchennej.

Policjanci z Zespołu do Walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją ostródzkiej komendy ustalili sprawcę oszustw internetowych. Okazał się nim 40-letni mieszkaniec Warszawy. Mężczyzna wstawiał w sieci przedmioty a po otrzymaniu zapłaty kontakt z nim się urywał. W taki właśnie sposób oszukał pewnego mieszkańca Ostródy, który chciał kupić od niego telefony komórkowe. Wszystko układało się dobrze do momentu przesłania pieniędzy. Mieszkaniec miasta zamówił u sprzedającego 4 telefony komórkowe i wysłały mu prawie 6 000 złotych. W zamian zamiast telefonów dostał kilogram soli kuchennej.

40-latek usłyszał już zarzut oszustwa, do którego się przyznał. Jak się okazało był już wcześniej karany za przestępstwa podobne. Teraz o jego dalszym losie zadecyduje sąd.

Za oszustwa kodeks karny przewiduje karę do 8 lat pozbawienia wolności

Policjanci przypominają, aby podczas transakcji internetowych zachować czujność. Warto przed kliknięciem „zapłać” dokładnie sprawdzić wiarygodność sprzedawcy. Nie zapominajmy, że poprzez nieostrożne kupowanie w sieci możemy stracić nasze pieniądze, na które ciężko pracowaliśmy.

OSZUŚCI NA AUKCJACH INTERNETOWYCH TO NIE FIKCJA, JAK SIĘ USTRZEC ?

Internet wykorzystywany jest również przez ludzi nieuczciwych. Każdego dnia policjanci przyjmują zawiadomienia o nieuczciwych sprzedawcach w sieci. Świadomość, że ktoś został oszukany, nie oznacza, że Tobie to się nie przytrafi.

Dlatego:

 • Bądź czujny przy zawieraniu transakcji przez Internet.
  • Uważaj na ,,super okazje”. Nie zawsze to, co jest widoczne jest na zdjęciu musi być takie samo w rzeczywistości.
  • Jeśli chcesz wziąć udział w aukcji internetowej, sprawdź wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje oraz opinie kupujących na jego temat (takie informacje odnajdziesz w historii transakcji danego sprzedawcy – sprawdź czy posiada jakieś „negatywy”).
  • Jeśli licytujesz w aukcji internetowej, poczekaj do zakończenia aukcji nim przelejesz pieniądze sprzedawcy. Sprawdź, czy sprzedawca umożliwia opłatę przy odbiorze – to również wskazuje na jego wiarygodność.
  • Korzystając z zagranicznych serwisów aukcyjnych nie daj się namówić na transakcję poza aukcją.
  • Jeśli dostałeś maila z informacją o wygraniu aukcji, sprawdź dokładnie czy wiadomość pochodzi od rzeczywistego sprzedawcy, zwłaszcza, gdy podany w niej jest nr konta, na który masz przelać należność. Gdy masz wątpliwości nawiąż korespondencję ze sprzedającym.
  • Chroń swoje dane osobowe i hasła dostępowe. Nie wysyłaj nikomu kserokopii swoich dokumentów oraz nie podawaj haseł np. po „kliknięciu” w linkach zawartych w wiadomościach mailowych.
  • Pamiętaj, że zawsze w razie jakichkolwiek wątpliwości możesz skontaktować się z obsługą portalu aukcyjnego.

Zostałeś oszukany?
• Powiadom administratora danego serwisu.
• Zapisz i zabezpiecz wszystkie dokumenty dotyczące transakcji, m.in. nr aukcji, dowód zapłaty, korespondencję mailową … .
• Przyjdź i zgłoś oszustwo w najbliższej w Twoim miejscu zamieszkania jednostce policji.

(KPP Ostróda)