HALO MORĄG

Zanieczyszczenie powietrza przyczynia się do nadciśnienia

Ekspozycja na wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza i hałasu w okresie prenatalnym oraz we wczesnym dzieciństwie może przyczyniać się do wyższego ciśnienia tętniczego w późniejszym życiu – wynika z raportu opublikowanego w piśmie „Environment International”.

Naukowcy z Instytutu Zdrowia Globalnego (ISGlobal) w Barcelonie badali wpływ czynników środowiskowych na zdrowie 4279 dzieci z sześciu europejskich miast: Bradford w Wielkiej Brytanii, Poitiers i Nancy we Francji, Sabadell i Walencji w Hiszpanii i Heraklionu w Grecji.

Gromadzone dane dotyczyły m.in. miejsca zamieszkania matki w okresie ciąży oraz po narodzinach dziecka, stopnia zanieczyszczenia powietrza, zagęszczenia zabudowy, hałasu, natężenia ruchu ulicznego, ilości terenów zielonych i klimatu.

Badacze ustalili, że wyższy poziom zanieczyszczenia powietrza, zwłaszcza w okresie pierwszych dwóch trymestrów ciąży miał związek z wysokim ciśnieniem tętniczym w wieku 4-5 lat.

Każde zwiększenie stężenia dwutlenku azotu w powietrzu o 9,1 μg/m3 przekładało się na wzrost ciśnienia rozkurczowego o 0,9 mmHg. Zaobserwowano także negatywny wpływ dużego zagęszczenia zabudowy i hałasu.

„Wiele dotychczasowych badań wykazało, że wyższe ciśnienie tętnicze w dzieciństwie zwiększa ryzyko wystąpienia nadciśnienia w wieku dorosłym, dlatego ważne jest zdefiniowanie czynników, które przyczyniają się do wzrostu ciśnienia tętniczego na wczesnym etapie życia” – komentuje autorka analizy Martine Vrijheid. (PAP)

error: Nie kopiuj!!!