HALO MORĄG

Zanieczyszczenie powietrza wpływa na pogorszenie wyników dzieci w szkole

Dzieci wystawione w okresie płodowym na działanie szkodliwych substancji w powietrzu gorzej kontrolują swoje impulsy i mają większe trudności w nauce – czytamy na łamach pisma „Environmental Research”.

Kłopoty z czytaniem, ortografią, czy matematyką we wczesnym okresie nastoletnim to możliwe skutki ekspozycji na zanieczyszczone powietrze w czasie rozwoju płodowego – donoszą naukowcy z Columbia University Irving Medical Center.

Badacze wiążą te trudności z obserwowanymi wcześniej u tych dzieci kłopotami z kontrolowaniem impulsów. „Dzieci z obniżoną zdolnością samokontroli gorzej radzą sobie z zamianą typowej reakcji na mniej standardową. Na przykład na widok strzałki skierowanej w górę naturalną reakcją jest odpowiedź 'góra’ zamiast 'dół’, a przy zielonym świetle – 'jechać’ zamiast 'stop’” – tłumaczy prof. Amy Margolis, autorka publikacji.

Hamowanie typowych reakcji na rzecz mniej standardowych to istotna zdolność umysłowa. W trakcie nauki pozwala przezwyciężyć wcześniejsze skojarzenie i zintegrować nową wiedzę.

„Ekspozycja na zanieczyszczenie powietrza w czasie ciąży może zaburzyć podstawy, na których budowane są możliwości akademickiej nauki” – twierdzi badaczka. – Przy ocenie problemów z nauką uczniów i w pracach nad planami terapii, rodzice i nauczyciele powinni wziąć pod uwagę, że szkolne kłopoty związane z działaniem środowiska mogą wymagać koncentracji na problemach z kontrolą, zamiast na ubytkach związanych ściśle z poznawanym materiałem, co ma miejsce w czasie typowej pomocy” – podkreśla prof. Margolis.

To już kolejne badanie, które wskazuje, że ekspozycja na zanieczyszczone powietrze w okresie płodowym wpływa na późniejsze życie – przypominają naukowcy.

Odkrycie zgadza się też z wcześniejszym badaniem naukowców z Columbia University, według którego ekspozycja policykliczne węglowodory aromatyczne w powietrzu, w okresie płodowym prowadzi do zaburzeń w kontroli zachowania.

„Zmniejszenie poziomu zanieczyszczeń w powietrzu może zapobiec szkodliwym skutkom i doprowadzić do poprawy szkolnych osiągnięć dzieci” – twierdzi prof. Julie Herbstman – współautorka publikacji.

Więcej informacji na stronach:

https://www.publichealth.columbia.edu/public-health-now/news/air-pollution-exposure-linked-poor-academics-childhood

https://www.ucsf.edu/news/2021/07/420986/gene-therapy-offers-long-awaited-hope-children-rare-incurable-disorder

(PAP w nauce)

 

error: Nie kopiuj!!!