HALO MORĄG

Zanieczyszczenie powietrza zniechęca owady do zapylania kwiatów

Wskutek zanieczyszczenia powietrza zapach kwiatów może przestać przyciągać owady zapylające – opisują naukowcy na łamach „Journal of Chemical Ecology”.

W wyniku zanieczyszczenia powietrza ćmy zawisaki tytoniowe (Manduca sexta) tracą zainteresowanie zapachem kwiatów, które zwykle zapylały. Naukowcy z Niemiec i Stanów Zjednoczonych prowadzili eksperymenty, zanieczyszczając powietrze ozonem. Zaburzało to komunikację zapachową między kwiatami a owadami.

Badania prowadzili naukowcy z Instytutu Ekologii Chemicznej Maxa Plancka w Jenie (Niemcy) oraz Uniwersytetu Virginii w USA.

Kwiaty wabią owady za pomocą zapachów, dzięki temu są zapylane, co jest z kolei kluczowe dla funkcjonowania przyrody. Wrażliwość konkretnych owadów na dane zapachy wykształciła się wskutek milionów lat ewolucji.

„Zawisak tytoniowy to doskonały model dla naszych badań. Prócz tego, że wabiony jest przez zapach kwiatów, używa również wzroku do lokalizowania kwiatów” – opisuje Markus Knaden z Instytutu Maxa Plancka.

Jak dodaje, kwiaty, które wabią ćmy zawisaki, oddziałują za pomocą specyficznego profilu zapachowego.

Naukowcy najpierw wykonali analizę chemiczną „bukietu” zapachowego kwiatów. Następnie zrobili to samo, dodając ozon. Posługiwali się metodą chromatografii gazowej, dzięki której można rozpoznać nawet kilkaset składników związku chemicznego. Później badali reakcję owadów na zapach oryginalny oraz zmieniony przez ozon.

„Zaskoczyło nas, a nawet zszokowało, że w obecności ozonu owady zupełnie straciły zainteresowanie zapachem kwiatów” – opisuje Knaden.

Więcej: https://link.springer.com/article/10.1007/s10886-020-01211-4 (PAP)

error: Nie kopiuj!!!