AktualnościHALO MORĄG

„Zapalili Światło Wolności” w 40 rocznicę wybuchu stanu wojennego

Uczniowie klas mundurowych w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w „Zapalili Światło Wolności” w 40 rocznicę wybuchu stanu wojennego. Złożono symbolicznie kwiaty, zapalono znicze i uczczono długim dzwonkiem szkolnym o godz. 12.

Wydarzenie złożenia kwiatów i zapalenia zniczy przy pamiątkowej tablicy i dębie znajdujących się przy szkole zainicjowali w szkole Piotr Chełmicki i Aneta Kątowicz.

Inicjatywa,  w która włączyła się morąska placówka jest znakiem pamięci o ofiarach i osobach prześladowanych przez reżim komunistyczny.

W ramach inicjatywy można zapalić także wirtualne światło wolności na stronie IPN .

Akcja społeczna „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” została zainicjowana kilka lat temu przez IPN. Nawiązuje ona do gestu, jakim na początku lat osiemdziesiątych Polacy i inni mieszkańcy wolnego świata wyrażali sprzeciw wobec brutalnej polityki władz PRL.

Na znak solidarności z represjonowanymi, internowanymi i ich rodzinami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił  papież Jan Paweł II. Do podobnego gestu jedności z Polakami żyjącymi w rzeczywistości stanu wojennego wzywał także prezydent USA Ronald Reagan. Mówił wówczas: „Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”.

(red./ZSZiO i PPP w Morągu)

 

error: Nie kopiuj!!!