Zaproszenie na Obserwatorium FILM FESTIVAL

Fundacja Winnice Północy zaprasza organizacje pozarządowe, grupy nieformalne oraz niezależnych niekomercyjnych producentów filmowych do udziału w Obserwatorium FILM FESTIVAL, który odbędzie się w Truszczynach, Rybnie i Lubawie w dniach 16-17 listopada 2019 r. Termin zgłoszeń upływa 10 października.

Celem festiwalu jest zorganizowanie przeglądu produkcji filmowych realizowanych przez organizacje pozarządowe. Każdy z nas sięga po nagrania filmowe w swojej codziennej aktywności, by wymienić rosnącą popularność serwisu YouTube czy wiralowych filmików na Facebooku. Najważniejszym kanałem komunikacji staje się produkcja filmowa, zarówno dokumentująca istotne wydarzenia, jak i objaśniająca zjawiska czy postawy. Współcześnie to filmy są najlepszym nośnikiem informacji, a filmowe pokazywanie najważniejszych problemów społecznych, upowszechnianie wiedzy czy edukacja to najważniejsze przesłanie organizowanego festiwalu.

Fundacja Winnice Północy organizuje dwudniowe wydarzenie kulturalne, które skierowane jest przede wszystkim do organizacji pozarządowych, które w swojej komunikacji posługują się filmem, realizują projekty filmowe czy kampanie społeczne. Nazwa festiwalu odnosi się zarówno do obserwatorium jako jednego z miejsc festiwalowych, jak również jako miejsca, z którego można dostrzec to, co niedostrzegalne.

Festiwal odbędzie się w czterech kategoriach: film dokumentalny, kampania społeczna, film edukacyjny, krótka forma filmowa w internecie. Regulamin Festiwalu znajduje się na stronie:

https://www.facebook.com/Obserwatorium-FILM-Festival-2197649333661919/

Formularz zgłoszeniowy wraz ze zgłaszanymi produkcjami należy wypełnić i przesłać najpóźniej do 10 października 2019 r. droga pocztową lub e-mailem: festival@serwer1977778.home.pl

Festiwal pozwoli poznać najlepsze z tych produkcji. Dzięki temu poznamy filmy poruszające ważne problemy społeczne, które często mogą być niedostrzegane na innych festiwalach filmowych, skierowanych głównie na komercyjne produkcje fabularne lub wysokobudżetowe produkcje dokumentalne.

Nazwa festiwalu ma tez głębszy wymiar. Bo obserwatorium to miejsce, z którego obserwuje się to, co niedostrzegalne. Często organizacje realizują swoje projekty filmowe, które nie zawsze są zauważane przez krytyków, dziennikarzy czy szeroko rozumianą opinię społeczną. Festiwal Obserwatorium pomoże dostrzec właśnie takie wartościowe projekty i produkcje filmowe.

Udział w wydarzeniu będzie bezpłatny. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2019”. Partnerami wydarzenia są Miasto Lubawa, Miejski Ośrodek Kultury w Lubawie, Gmina Rybno oraz Powiat Działdowski.

(rowop)