Warmia i Mazury

Zastrzeż swój numer PESEL lub cofnij zastrzeżenie

Chcesz zastrzec swój numer PESEL, aby nikt nie wykorzystał go bez twojej wiedzy? A może chcesz cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL, aby na przykład wziąć kredyt? Sprawdź, jak możesz to zrobić przez Internet lub w urzędzie.

Od 1 czerwca 2024 r. wszystkie instytucje finansowe będą miały obowiązek sprawdzania tego rejestru przed udzieleniem pożyczki czy podpisaniem aktu notarialnego sprzedaży np. nieruchomości. „Nie możemy dłużej pozwalać na to, by ofiary oszustw ponosiły kolejne konsekwencje, tzn. musiały spłacać pożyczki zaciągnięte przez złodziei”– tłumaczył szef resortu.

Obecnie to ofiara przestępstwa kradzieży tożsamości musi udowodnić, że to nie ona zaciągnęła zobowiązanie prawne lub finansowe. Nowe przepisy zdejmą ten obowiązek z pokrzywdzonych. W przypadku zaciągnięcia zobowiązania w trakcie obowiązywania zastrzeżenia PESEL, instytucja finansowa nie będzie miała możliwości domagania się zaspokojenia roszczeń, np. spłaty długu.

„Zachęcam do tego, żeby wpisać swój PESEL do rejestru już teraz – takie zastrzeżenie można cofnąć w każdej chwili. Obecnie możemy zrobić to szybko i wygodnie przez stronę gov.pl, a już wkrótce będzie także możliwość zastrzeżenia numeru PESEL w aplikacji mObywatel. Przypominam również, że skutki prawne ustawy będą dotyczyły zdarzeń, które wystąpią po 1 czerwca 2024 r., więc obecnie mówimy o pierwszym etapie wdrażania nowych przepisów” – dodał minister.

Dane będą gromadzone w nowo utworzonym systemie, a zastrzeżenie i rezygnacja z niego będą odbywały się w czasie rzeczywistym.

Jak zastrzec numer PESEL?

W urzędzie gminy

Online –  wejdź na stronę mobywatel.gov.pl

  1.  Wybierz sekcję Twoje dane, a następnie Rejestr Zastrzeżeń PESEL
    2.    Wybierz „Zastrzeż PESEL” lub „Cofnij zastrzeżenie”
    3.    Jeśli chcesz cofnąć zastrzeżenia,

Kto będzie zobowiązany do weryfikacji zastrzeżenia?

Banki/SKO

Firmy pożyczkowe

Firmy telekomunikacyjne

Notariusze

Sądy

 Przykładowe czynności wymagające weryfikacji zastrzeżenia:

Pożyczki

Rachunek bankowy (konto)

Kredyt / pożyczka

Karta kredytowa

Leasing konsumencki

Wydanie duplikatu karty SIM

Sprzedaż nieruchomości

Co zyskujemy dzięki nowym przepisom?

nikt nie zaciągnie zobowiązania finansowego, wykorzystując nasze dane

ograniczenie konsekwencji dochodzenia roszczeń wobec osoby, której ukradziono tożsamość

zmniejszenie liczby przestępstw z użyciem cudzej tożsamości

ograniczenie strat wynikających z wyłudzeń

(UW Olsztyn)

error: Nie kopiuj!!!