Warmia i Mazury

Zatrzymany szef i członkowie zorganizowanej grupy przestępczej

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej w Olsztynie i Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 8 członków zorganizowanej grupy przestępczej.

Przestępcy specjalizowali się w nabywaniu, przygotowywaniu i wprowadzaniu do obrotu wyrobów akcyzowych na ogromną skalę.

Swoim przestępczym działaniem spowodowali straty Skarbu Państwa na blisko 20 mln zł.

Początek sprawy miał miejsce dwa lata temu. Wówczas zatrzymano 5 mężczyzn, w tym organizatora tytoniowej szajki. Podczas przeszukania funkcjonariusze KAS i SG ujawnili wyroby akcyzowe o szacunkowej wartości prawie 5,5 mln zł i zdeponowali ponad 14 tys. EURO, 526 USD i prawie 2,3 mln zł w gotówce.

Od 2018 roku prowadzono w tej sprawie śledztwo pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Koszalinie. Ustalono, że grupa przestępcza działała na terenie województwa zachodniopomorskiego, jak również lubelskiego. Trudniła się nabywaniem na terytorium Polski, przewożeniem, wytwarzaniem, przechowywaniem, sprzedażą krajanki tytoniowej. Grupa przestępcza handlowała również białoruskimi papierosami. W związku z tym, 25 sierpnia na wniosek prokuratora zatrzymano 7 mężczyzn (6 Polaków i Ormianina) i kobietę, obywatelkę RP.

Podczas działań prowadzonych na terenie województwa zachodniopomorskiego i lubelskiego przeszukano pomieszczenia mieszkalne i gospodarcze użytkowane przez zatrzymanych. Zabezpieczono telefony komórkowe, laptopy, karty SIM. Ujawniono środki finansowe w wysokości ponad 1 mln zł i mienie ruchome o wartości prawie 306 tys. zł, które zabezpieczono na poczet przyszłych kar. Natomiast w mieszkaniu 46-letniej kobiety z powiatu kołobrzeskiego funkcjonariusze KAS i SG ujawnili broń palną CZ wraz z magazynkiem oraz 29 sztuk amunicji. Broń gazową wraz z 18 sztukami amunicji gazowej znaleziono u 39-letniego Ormianina.

Wszystkim zatrzymanym grozi do 5 lat pozbawienia wolności, a szefowi zorganizowanej grupy przestępczej nawet 10 lat. Na wniosek Prokuratora Prokuratury Okręgowej w Koszalinie sąd zastosował wobec 7 mężczyzn (w wieku od 30 do 45 lat) środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Natomiast kobieta została objęta dozorem policyjnym i zakazem opuszczania kraju.

(KAS Olsztyn)

error: Nie kopiuj!!!