Warmia i Mazury

Zbliża się Europejski Kongres Samorządów

Europejski Kongres Samorządów, który wspiera samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, potrwa od 6 do 7 grudnia 2021 roku w Mikołajkach.

Jest to platforma wymiany poglądów oraz miejsce spotkań liderów samorządowych, elit regionalnych z przedstawicielami administracji państwowej, organizacji pozarządowych i biznesu.

Wielostronna i bezpośrednia współpraca regionów i miast europejskich w sferach społecznych i ekonomicznych rozwinęła się w ostatnich latach do poziomu, który wywiera istotny wpływ na politykę i gospodarkę nie tylko poszczególnych państw, ale także całego kontynentu.

Hasłem przewodnim tegorocznego kongresu będzie „Europa po pandemii: Jak odbudować lokalną gospodarkę?”. Wśród najważniejszych tematów, które będą omawiane podczas paneli znajdą się: finansowanie rozwoju regionów, smart-rozwiązania, współpraca transgraniczna oraz tworzenie sprzyjających warunków dla inwestycji.

W Mikołajkach odbędzie się ponad 100 wydarzeń – bloków programowych, paneli dyskusyjnych, raportów, warsztatów, wykładów i prezentacji podzielonych na dziesięć ścieżek tematycznych.

Wśród nich: „Regiony w nowej perspektywie finansowej”, „Przyszłość Europy, a rozwój zrównoważony. Czy chodzi tylko o poziom czynnika PKB?”, „Recepta na sukces ekonomiczny regionu: nauka, przemysł czy usługi?”, „Miasto 5G – czy czeka nas technologiczna rewolucja miast przyszłości?”, „Inteligentne i ekologiczne budownictwo – perspektywy rozwoju”. Będą również: „Patriotyzm lokalny w gospodarce. Czy biznes regionalny może być alternatywą względem wielkich przedsiębiorstw?”, „Między centralizmem a decentralizacją. Modele rozwoju samorządów”, „Świadome i zintegrowane zarządzanie wyzwaniem współczesnych miast i regionów”, „Kształtowanie przestrzeni miejskiej, czyli jak opanować sztukę kompromisu”, „Czas na kolej – rola samorządów lokalnych w procesie rewitalizacji nieczynnych linii kolejowych” czy wreszcie „Autobusy, samochody, hulajnogi – dlaczego miejski transport powinien być elektryczny?”.

Zaprezentowany zostanie również IV Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich, natomiast głównym partnerem samorząd województwa warmińsko-mazurskiego.

Szczegółowe informacje na stronie internetowej: https://www.forum-ekonomiczne.pl/

(wwim)

error: Nie kopiuj!!!