„ZDOBYWAJĄC SZCZYTY WIEDZY” w SP Słonecznik

 „ZDOBYWAJĄC SZCZYTY WIEDZY” to tytuł projektu unijnego, który 9 stycznia 2019r. rozpoczął się w Szkole Podstawowej im. Heleny Ponieważ w Słoneczniku. Zajęcia odbywają się w trzech grupach: 2 grupy mają zajęcia pod hasłem: „Eksperymenty z zainteresowaniem”, jedna grupa – „Uzdolnione eksperymenty”.

Na zaproszenie Joanny Andrzejczak – Wojcinowicz, na pierwsze zajęcia z cyklu „Uzdolnione eksperymenty” przyjechali dwaj morąscy eksperci w dziedzinie szachów: Roman Kazimierczak i Kamil Kaczyński. Panowie wprowadzili dzieci w arkana sztuki dotyczącej gry w szachy. Uczniowie bardzo chętnie rozstawili szachownice i poustawiali na nich piony według wskazówek nauczycieli. Okazuje się, że panowie mają wielki talent pedagogiczny, bo uczniowie bardzo szybko zapamiętywali przedstawiane przez nich zasady i z łatwością wcielali je w grę.

Nauka gry w szachy sprzyja wszechstronnemu rozwojowi dziecka – kształci pamięć, umiejętność abstrakcyjnego i logicznego myślenia, rozwija wyobraźnię przestrzenną. Dlatego też wpływa na rozwój intelektu, zwiększa aktywność umysłową, rozbudza twórcze zdolności. Mamy nadzieję, że z naszych małych adeptów tej trudnej i wymagającej cierpliwości sztuki wyrosną przyszli mistrzowie szachownicy, albo przynajmniej jej wielbiciele. W kwietniu nasi uczniowie rozegrają swój pierwszy turniej szachowy. Już dziś trzymamy z nich kciuki.

(Joanna Andrzejczak – Wojcinowicz)