AktualnościHALO MORĄGWieści z ratusza

Zgłaszanie lekarzom weterynarii padłych ptaków

W związku z pismem Warmińsko-Mazurskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii z dnia 7 grudnia 2021 roku w sprawie realnego zagrożenia wystąpienia grypy ptaków, a także zgodnie z art. 19 ust. 4 i 5, w odniesieniu do art. 14 ust. 8 pkt 3 ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 roku o zarządzaniu kryzysowym (tj. Dz.U. z 2020 r., poz. 1856, z 2021 r. poz. 159), zwracam się z uprzejmą prośbą o rozpropagowanie wśród mieszkańców gmin informacji o konieczności zgłaszania właściwym terytorialnie powiatowym lekarzom weterynarii przypadków znalezienia zwłok ptaków związanych ze środowiskiem wodnym (kaczek, gęsi, łabędzi) oraz ptaków drapieżnych.

Potrzeba takiego działania związana jest z ciągłym zagrożeniem wystąpienia grypy ptaków. Choroba ta występuje sezonowo (późna jesień, zima, wczesna wiosna), a jej rezerwuarem są właśnie ww. ptaki. Zawleczenie choroby do gospodarstw utrzymujących drób skutkuje olbrzymimi stratami gospodarczymi (odszkodowania, koszty likwidacji, jak też skutki wstrzymania handlu drobiem i produktami z drobiu). Pozostawianie w środowisku zwłok ptaków padłych z powodu grypy niesie ogromne ryzyko bowiem wirus wywołujący tę chorobę szczególnie długo zachowuje swą zjadliwość w niskich temperaturach oraz przy braku światła słonecznego, czyli w warunkach obecnej aury. Liczę na Państwa przychylność i współpracę w zakresie przeciwdziałania zagrożeniu wystąpienia grypy ptaków w województwie warmińsko-mazurskim.

Z upoważnienia Wojewody Warmińsko — Mazurskiego Krzysztof KURIATA Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego

(UM Morąg)

error: Nie kopiuj!!!