AktualnościHALO MORĄGWieści z ratusza

Zgłoszenie urodzenie dziecka

Jeśli urodzi ci się dziecko, trzeba je zgłosić do odpowiedniego urzędu stanu cywilnego (USC). Kierownik urzędu zarejestruje urodzenie dziecka, przekaże ci jego numer PESEL i zamelduje je. Sprawdź, jak zgłosić urodzenie dziecka – przez internet lub w urzędzie.

Jeśli chcesz zgłosić urodzenie dziecka przez internet – potrzebujesz profilu zaufanego (eGO) lub e-dowodu. Pozwalają one potwierdzić twoją tożsamość.

Jeśli chcesz zalogować się e-dowodem, potrzebna ci skrzynka ePUAP. Służy ona do komunikacji z urzędem. W skrzynce znajdziesz na przykład swoje pisma wysłane do urzędu za pośrednictwem serwisu Obywatel i platformy ePUAP.

Aby przyjąć zgłoszenie, urząd musi otrzymać kartę urodzenia dziecka. Do urzędu przekazuje ją upoważniona do tego osoba, która odebrała poród – na przykład lekarz, położna.

A co do rejestracji narodzin to najłatwiej zrobić to… oczywiście przez internet.

– W 2019 r. rodzice dokładnie 45 004 maluchów skorzystało z tej możliwości. A to oznacza, że co 10 dziecko urodzone w ubiegłym roku w Polsce zostało online zgłoszone do urzędu – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Biorąc pod uwagę, że to wciąż dość nowa usługa, to świetny wynik – dodaje szef MC.

Co zrobić żeby załatwić tę formalność przez internet? Już tłumaczymy.

Przede wszystkim na dopełnienie tego obowiązku macie 21 dni od wystawienia karty urodzenia. Jeżeli nie zrobią tego rodzice lub pełnomocnik to czynność taką wykona kierownik USC.

Mówi Dorota Bazylewicz, kierownik USC w Morągu:

Karta urodzenia wystawiona i przekazana do USC – teraz ruch jest po Waszej stronie. Najpierw zadecydujcie – kto zgłasza dziecko. Mama czy tata?

Rodzic, który będzie rejestrował malucha powinien mieć profil zaufany (drugiemu rodzicowi też się przyda…). Jeśli jeszcze go nie macie, koniecznie załóżcie. Przyda się do złożenia wniosku o 500+, dzięki niemu zalogujecie się do Internetowego Konta Pacjenta, zainstalujecie na swoich telefonach aplikację mObywatel (znajdziecie w niej e-recepty), załatwicie też wiele innych spraw związanych z pojawieniem się dziecka na świecie.

Cały proces to tylko pięć prostych kroków.

Krok 1: Oświadczasz, że jesteś rodzicem.

Krok 2: Sprawdzasz poprawność swoich danych oraz wprowadzasz dane drugiego rodzica.

Krok 3: Uzupełniasz dane dziecka.

Krok 4: Wybierasz adres zameldowania dziecka i sposób odbioru dokumentów.

Krok 5: Sprawdzasz wszystkie informacje we wniosku i podpisujesz go profilem zaufanym.

W zgłoszeniu warto podać swój adres e-mail i numer telefonu – mogą się przydać gdyby kierownik USC potrzebował wyjaśnień.

A jak wygląda procedura  rejestracji dziecka podczas wizyty w Urzędzie Stanu Cywilnego opowiada Dorota Bazylewicz, kierownik USC w Morągu:

Osobą uprawniona do zgłoszenia aktu urodzenia dziecka są: ojciec lub matka dziecka. Może tego także dokonać pełnomocnik:

Sporządzenia aktu urodzenia dziecka jest wolne od opłaty.

(red./fot. dw)

error: Nie kopiuj!!!