Złamał kwarantannę. Morążanin dostał karę 25 000 zł

Każda osoba objęta kwarantanną domową ma obowiązek stosowania się do decyzji służb sanitarnych. Złamanie jej zasad grozi wysoką karą pieniężną. Przekonał się o tym jeden z mieszkańców Morąga, na którego Powiatowy Inspektor Sanitarny nałożył karę 25 tysięcy złotych z rygorem natychmiastowej wykonalności.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie wspierani przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej codziennie sprawdzają, czy osoby objęte kwarantanną domową przestrzegają jej zasad. Umundurowani funkcjonariusze podjeżdżają pod adres, gdzie dana osoba powinna przebywać i nawiązują z nią kontakt korzystając z dostępnych urządzeń telekomunikacyjnych. Najczęściej robią to telefonicznie. Następnie potwierdzają jej obecność w danym miejscu. Z takiego sprawdzenia sporządzana jest później dokumentacja. Osoba pytana jest też m.in. o stan zdrowia oraz bieżące potrzeby. Zebrane informacje trafiają później do służb sanitarnych.

Zdarza się, że osoby objęte kwarantanną lekceważą swój obowiązek, narażając tym samym innych mieszkańców naszego powiatu. O każdym takim przypadku informowane są służby sanitarne, które mogą nałożyć na taką nieodpowiedzialną osobę wysoką karę pieniężną.

Przekonał się o tym 28- letni mieszkaniec Morąga, który podczas swojej 14- dniowej kwarantanny domowej wielokrotnie łamał jej zasady. Mężczyzna ignorował obowiązek pozostania w domu-wychodził do sklepu, na spacery lub odwiedzał znajomych.

Wczoraj Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostródzie w drodze decyzji administracyjnej nałożył na mężczyznę karę 25 tysięcy złotych z rygorem natychmiastowej wykonalności.

Policjanci przypominają

O każdym ujawnionym przypadku nie stosowania się do decyzji o kwarantannie domowej policjanci informują służby sanitarne, które mogą nałożyć wysoką karę administracyjną w wysokości 30 000 zł

Z kolei jeśli osoba, u której potwierdzono zakażenie, oddali się z miejsca, w którym powinna przebywać, będzie odpowiadać zgodnie z art. 161 kk. Za to przestępstwo grozi kara roku pozbawienia wolności.

W przypadku właścicieli firm i lokali usługowych, gastronomicznych i handlowych, którzy nie stosują się do ograniczeń nałożonych na nich Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia w RP stanu zagrożenia epidemicznego, mogą ponieść odpowiedzialność z art. 165 kk. lub 54 kw. Za powyższe przestępstwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności, z kolei za wykroczenie – do 500 zł.

Pamiętajmy!

Nie przestrzegając kwarantanny, narażamy życie i zdrowie innych osób! Weźmy odpowiedzialność za siebie oraz swoich najbliższych! Respektujmy prawo, respektujemy zapisy obowiązujących ustaw oraz rozporządzeń – to nasze wspólne dobro!

Solidaryzujmy się z całym społeczeństwem, przystępując do akcji #zostanwdomu.

(KPP Ostróda)