AktualnościHALO MORĄG

Złamał kwarantannę. Morążanin dostał karę 25 000 zł

Każda osoba objęta kwarantanną domową ma obowiązek stosowania się do decyzji służb sanitarnych. Złamanie jej zasad grozi wysoką karą pieniężną. Przekonał się o tym jeden z mieszkańców Morąga, na którego Powiatowy Inspektor Sanitarny nałożył karę 25 tysięcy złotych z rygorem natychmiastowej wykonalności.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie wspierani przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej codziennie sprawdzają, czy osoby objęte kwarantanną domową przestrzegają jej zasad. Umundurowani funkcjonariusze podjeżdżają pod adres, gdzie dana osoba powinna przebywać i nawiązują z nią kontakt korzystając z dostępnych urządzeń telekomunikacyjnych. Najczęściej robią to telefonicznie. Następnie potwierdzają jej obecność w danym miejscu. Z takiego sprawdzenia sporządzana jest później dokumentacja. Osoba pytana jest też m.in. o stan zdrowia oraz bieżące potrzeby. Zebrane informacje trafiają później do służb sanitarnych.

Zdarza się, że osoby objęte kwarantanną lekceważą swój obowiązek, narażając tym samym innych mieszkańców naszego powiatu. O każdym takim przypadku informowane są służby sanitarne, które mogą nałożyć na taką nieodpowiedzialną osobę wysoką karę pieniężną.

Przekonał się o tym 28- letni mieszkaniec Morąga, który podczas swojej 14- dniowej kwarantanny domowej wielokrotnie łamał jej zasady. Mężczyzna ignorował obowiązek pozostania w domu-wychodził do sklepu, na spacery lub odwiedzał znajomych.

Wczoraj Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostródzie w drodze decyzji administracyjnej nałożył na mężczyznę karę 25 tysięcy złotych z rygorem natychmiastowej wykonalności.

Policjanci przypominają

O każdym ujawnionym przypadku nie stosowania się do decyzji o kwarantannie domowej policjanci informują służby sanitarne, które mogą nałożyć wysoką karę administracyjną w wysokości 30 000 zł

Z kolei jeśli osoba, u której potwierdzono zakażenie, oddali się z miejsca, w którym powinna przebywać, będzie odpowiadać zgodnie z art. 161 kk. Za to przestępstwo grozi kara roku pozbawienia wolności.

W przypadku właścicieli firm i lokali usługowych, gastronomicznych i handlowych, którzy nie stosują się do ograniczeń nałożonych na nich Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia w RP stanu zagrożenia epidemicznego, mogą ponieść odpowiedzialność z art. 165 kk. lub 54 kw. Za powyższe przestępstwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności, z kolei za wykroczenie – do 500 zł.

Pamiętajmy!

Nie przestrzegając kwarantanny, narażamy życie i zdrowie innych osób! Weźmy odpowiedzialność za siebie oraz swoich najbliższych! Respektujmy prawo, respektujemy zapisy obowiązujących ustaw oraz rozporządzeń – to nasze wspólne dobro!

Solidaryzujmy się z całym społeczeństwem, przystępując do akcji #zostanwdomu.

(KPP Ostróda)

error: Nie kopiuj!!!