HALO MORĄG

Złote Gody w Gminie Łukta

W październiku 2021 roku w Gminie Łukta odbyły się kolejne w tym roku uroczystości Złotych Godów. Do najważniejszych gości należeli: Kazimiera i Jan Więczkowscy, Jadwiga i Jan Puławscy, Weronika i Mikołaj Kruk, Genowefa i Władysław Karpińscy oraz Teresa i Józef Maślanek.

Osoby, które przeżyły w jednym związku 50 lat, są nagradzane w naszym kraju na mocy ustawy z dnia 16 października 1992 roku specjalnym medalem przyznawanym przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Na żaden medal nie pracuje się tak długo – przeszło 18250 dni i nocy. I tylko najważniejsza osoba w gminie ma prawo go wręczyć w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Szanowni Jubilaci 50 lat temu wstąpiliście Państwo w związek małżeński. Wstąpiło wówczas w Was nowe życie, które rozkwitło jak wiosna, pełne było zapału, radości, szczęścia, uśmiechu, gorących serc i nadziei. Towarzyszyły wówczas Państwu uśmiechnięte i radosne twarze Waszych rodziców, rodzeństwa, krewnych, znajomych i przyjaciół, którzy życzyli Wam zdrowia, wszelkiej pomyślności na tej nowej wówczas drodze życia. Spotkaliśmy się, aby pochylić się nad ludzkim życiem, realizowanym w konkretnym małżeństwie i rodzinie, a także w lokalnej społeczności; by uzmysłowić sobie, że życie jest szansą, którą warto wykorzystać, obowiązkiem, który warto wypełnić, wysiłkiem, który warto podjąć a jednocześnie bogactwem, którym można się z innymi dzielić. Celem życia małżonków jest jedność: razem w zdrowiu i chorobie, razem w dobrej i złej doli, raz na wozie, raz pod wozem. Małżeństwo jest świadomym i dobrowolnym wyborem dwojga ludzi, którzy raz się pobrawszy, stale muszą się wybierać, odkrywać, przepraszać; szukać kompromisu i porozumienia, by w końcu polubić także swoje wady i słabości… Raz poznawszy słodycz kochania, stale wzbogacać i uszlachetniać jej smak, a przy tym wzajemnie się szanować i jeszcze bardziej wymagać więcej od siebie, niż od współmałżonka. Takie to proste, kiedy się kocha, kiedy się o to dba, kiedy się to rozumie i wprowadza w życie. Takie trudne, gdy popada się w rutynę i lenistwo, gdy z upływem lat zamiast o współmałżonka i rodzinę dba się bardziej o pracę i karierę, zapominając, że żaden sukces nie zrekompensuje straty poniesionej w domu.

Szanowni Małżonkowie serdecznie gratuluję Waszego Jubileuszu 50-lecia pożycia małżeńskiego i życzę Wam abyście przez długie lata byli szczęśliwi, zdrowi i nieustannie zażywali radości życia w kręgu swych dzieci i wnuków. Uczcie ich żyć i pracować tak jak sami to czyniliście do tej pory. Życzę Państwu wszystkiego najlepszego oraz wielu kolejnych rocznic, doczekania tych diamentowych, kamiennych i dębowych jubileuszy.

(Gmina Łukta)

error: Nie kopiuj!!!