AktualnościHALO MORĄGWarmia i Mazury

Zmiany w komunikacji publicznej

Wprowadzone zostały nowe zasady bezpieczeństwa, w tym ograniczenie w przemieszczaniu się. Rozporządzenie Ministra Zdrowia wprowadziło zmiany w funkcjonowaniu publicznego transportu zbiorowego. Dotyczy to również pociągów. Jednym składem nie będzie mogło jechać więcej pasażerów, niż połowa liczby miejsc siedzących.

Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:

dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.

wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.

załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

W pociągu i autobusie tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących

Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w pociągu autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób. Chodzi o to by Polacy mieli dostęp do komunikacji, jednak należy zadbać o to, by pociągi nie były przepełnione.

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego zwrócił uwagę przewoźnikom kolejowym na konieczność pilnego wdrożenia odpowiednich rozwiązań organizacyjnotechnicznych, umożliwiających przestrzeganie ograniczenia liczby pasażerów wprowadzonego rozporządzeniem Ministra Zdrowia. Przewoźnicy powinni również na bieżąco monitorować frekwencji we wszystkich uruchamianych pociągach.

Więcej informacji można znaleźć na stronie gov.pl/koronawirus.

(UTK)

error: Nie kopiuj!!!