HALO MORĄG

Zmiany w rozkładzie jazdy pociągów PKP Intercity

W niedzielę 15 marca 2020 roku weszła w życie korekta rocznego rozkładu jazdy. Będzie obowiązywać do 13 czerwca 2020 roku. Wprowadzane zmiany zapewnią optymalne kursowanie pociągów PKP Intercity podczas licznych modernizacji linii kolejowych.

W okresie obowiązywania rocznego rozkładu jazdy 2019/2020 zarządca infrastruktury kolejowej przewidział pięć korekt, których zadaniem jest dostosowanie kursowania pociągów do realizowanych prac modernizacyjnych prowadzonych na liniach kolejowych. Mimo ogromnej skali inwestycji w całej Polsce PKP Intercity niezmiennie uruchamia każdego dnia około 400 pociągów, które dojeżdżają do ponad 400 miast i miejscowości. Zmiany, które zaczną obowiązywać 15 marca 2020 roku, zapewnią pasażerom możliwie jak najlepsze możliwości dojazdu.

Na tory wraca kilka pociągów. IC Czartoryski będzie teraz jeździć w relacji Lublin – Zielona Góra – Lublin, kursując przez Warszawę i Poznań, TLK Noteć połączy Warszawę i Piłę, a IC Brda Warszawę z Bydgoszczą. Dodatkowo pociąg IC Orłowicz, kursujący obecnie w relacji Kraków – Warszawa, wraca do pełnej relacji Kraków – Olsztyn.

Od 21 marca 2020 roku PKP Intercity uruchomi dodatkowy, kursujący w weekend pociąg TLK Pobrzeże BIS, który obsłuży rosnącą liczbę pasażerów podróżujących między centralną Polską
a Trójmiastem.

Zmieniony rozkład jazdy ucieszy mieszkańców Przysuchy (woj. mazowieckie). Od 15 grudnia 2019 roku, wraz z wejściem w życie rocznego rozkładu jazdy, zostały na tej stacji wprowadzone pilotażowe postoje dwóch pociągów PKP Intercity. Teraz w Przysusze zatrzymywać się będą już trzy pociągi: IC Orłowicz, IC Sienkiewicz oraz IC Kolberg, wszystkie w relacji Olsztyn – Kraków – Olsztyn. Mieszkańcy Sobolewa (woj. mazowieckie) zyskają zaś dostęp do usług PKP Intercity, ponieważ będzie się tam zatrzymywać pociąg TLK Nida relacji Kielce – Warszawa – Kielce.

Aby poprawić dostępność kolei na północnym Podkarpaciu przeniesiono postój pociągów z przystanku Pilchów na nowy przystanek Stalowa Wola Charzewice, który zapewnia dogodniejsze przesiadki z komunikacji miejskiej w Stalowej Woli.

Marcowa korekta to zmiany także dla mieszkańców Lublina. Wszystkie pociągi PKP Intercity wyjeżdżające stamtąd w kierunku zachodnim, począwszy od 15 marca 2020 roku będą zatrzymywać się dodatkowo na przystanku Lublin Zachód.

Kursowanie pociągów w centralnej i zachodniej Polsce

Pociąg IC Moniuszko relacji Bydgoszcz – Warszawa – Bydgoszcz pojedzie trasą zmienioną przez Iławę. Zawieszone będzie kursowanie EIC Lech z Warszawy do Poznania. Wagony z tego pociągu będą kursować pomiędzy stolicą a Poznaniem dołączone do EIC Varsovia relacji Warszawa – Berlin. Liczba codziennych połączeń między Warszawą a Poznaniem zwiększy się o jedno.

Łączący Gdynię z Katowicami TLK Artus pojedzie trasą zmienioną na odcinku Poznań – Wrocław. Od 15 do 31 marca 2020 roku oraz od 1 maja do 13 czerwca 2020 roku będzie kursować przez Jarocin i Krotoszyn, a w kwietniu przez Jarocin, Ostrów Wielkopolski i Twardogórę, omijając Kościan, Leszno, Rawicz, Żmigród, Oborniki Śląskie.

Czas przejazdu na trasie z Poznania do Szczecina będzie dłuższy o ok. 30 min ze względu na rozpoczęcie kolejnego etapu prac modernizacyjnych. Na tej trasie podróżni mogą korzystać z przebudowanego peronu we Wronkach. Od 16 maja 2020 roku EIC Chrobry relacji Warszawa – Szczecin – Warszawa oraz TLK Podlasiak relacji Suwałki – Szczecin – Suwałki pojadą przez stację Poznań Franowo.

Na odcinku Zielona Góra – Zbąszynek będzie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa (ZKA) dla pociągów:

IC Zielonogórzanin relacji Warszawa – Zielona Góra – Warszawa;

TLK Czartoryski relacji Lublin – Zielona Góra – Lublin;

IC Wawel relacji Kraków – Zielona Góra – Kraków;

TLK Bachus relacji Gdynia – Zielona Góra – Gdynia;

TLK Stoczniowiec relacji Gdynia – Zielona Góra – Gdynia;

TLK Ukiel relacji Olsztyn – Zielona Góra – Olsztyn.

Wynika to z rozpoczęcia przebudowy linii Zbąszynek – Czerwieńsk przez PKP PLK, co w przyszłości umożliwi skrócenie czasu podróży.

Zmiany dla Krakowa i południowej Polski

Pociągi TLK Wybicki i TLK Pułaski, z Krakowa do Świnoujścia, będą kursować przez Kraków Płaszów, z pominięciem stacji Kraków Główny.

Na linii do Zakopanego, na odcinku Chabówka – Zakopane – Chabówka, kontynuowana będzie obsługa podróżnych zastępczą komunikacją autobusową za kursujące na tym odcinku pociągi PKP Intercity. Pociąg IC Oscypek relacji Warszawa – Zakopane – Warszawa pojedzie trasą zmienioną przez Andrychów, Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską. Na pomijanym fragmencie PKP Intercity uruchomi zastępczą komunikację autobusową.

Od 14 do 30 kwietnia 2020 roku oraz od 4 do 8 maja 2020 roku, pociągi TLK Szyndzielnia, TLK Halny i TLK Klimczok, na odcinku Żory – Czechowice-Dziedzice, pojadą trasą okrężną przez Chybie, pomijając postój w Pszczynie, do której pasażerowie będą mogli się dostać autobusem ZKA.

Pierwsze efekty prac między Krakowem a Katowicami pozwoliły zwiększyć od grudnia 2019 roku liczbę połączeń między miastami z jednego do ośmiu. Skład TLK Wielkopolanin relacji Kraków – Poznań pojedzie trasą zmienioną przez Skawinę, Spytkowice i Dwory, omijając Jaworzno Szczakową, Trzebinię i Krzeszowice.

Zmiany w województwie warmińsko-mazurskim

Ze względu na prace torowe pociągi:

TLK Rybakrelacji Białystok – Szczecin – Białystok;

IC Żuławy relacji Olsztyn – Szczecin – Olsztyn;

IC Gryf relacji Olsztyn – Szczecin – Olsztyn;

TLK Bryza relacji Olsztyn – Kołobrzeg – Olsztyn;

TLK Branicki relacji Kraków – Gdynia – Kraków;

IC Mamry relacji Białystok – Wrocław – Białystok.

pomiędzy Olsztynem a Malborkiem pojadą trasą zmienioną przez Iławę. PKP Intercity uruchomi ZKA do pomijanych ze względu na wymuszony objazd stacji Elbląg, Morąg i Pasłęk.

Pociągi IC Stańczyk relacji Szczecin – Olsztyn – Szczecin i TLK Nogat relacji Warszawa – Olsztyn – Warszawa dojadą do Gutkowa, a dalej do Olsztyna za pośrednictwem ZKA.

Węzeł warszawski

Składy PKP Intercity jadące w kierunku Trójmiasta, Kołobrzegu i Olsztyna ze względu na prace inwestycyjne na węźle warszawskim pojadą do 10 min dłużej. Pociąg TLK Ustronie, łączący Kraków z Kołobrzegiem, pojedzie przez stację Warszawa Gdańska i Warszawa Zachodnia (peron 8).

Szczegółowe informacje dla pasażerów

Dokładne informacje na temat rozkładu jazdy PKP Intercity pasażerowie uzyskają na stronie intercity.pl lub dzwoniąc pod nr 703 200 200 (opłata za minutę połączenia 1,29 zł brutto. Usługę świadczy PKP Intercity S.A.). Ponadto w dniach 15 i 16 marca 2020 roku na dziesięciu dworcach w największych miastach Polski (Warszawa Centralna, Wschodnia i Zachodnia, Gdańsk Główny, Gdynia Główna, Katowice, Kraków Główny, Poznań Główny, Szczecin Główny, Wrocław Główny) do dyspozycji pasażerów będą informatorzy mobilni. Pomogą pasażerom ustalić dogodne przesiadki, znaleźć odpowiedni peron, a także będą służyć wszelką informacją pomocną w podróży.

(Intercity)

error: Nie kopiuj!!!