AktualnościHALO MORĄG

Zmiany w składzie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

Do tej pory skład Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych liczył 12 osób. W nowym będzie pracowało 13 członków.

Dotychczasowy skład Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych:
Katarzyna Zarachowicz– przewodnicząca
Ilona Niewiadomska – z-ca przewodniczącego
Natalia Warecha – sekretarz
Iwona Florczak-Osękowska – członek
Barbara Bejnarowicz – członek
Alina Witkowska – członek
Jadwiga Kosieradzka – członek
Marzena Kowalczyk- członek
Michał Bączaj – członek
Agnieszka Małecka – członek
Ewa Szczurowska – członek
Danuta Wasilewska – członek

Skład Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych po zmianach:

Tomasz Faraś – przewodniczący

Ilona Niewiadomska – z-ca przewodniczącego

Natalia Warecha – sekretarz

Iwona Florczak-Osękowska – członek

Alina Witkowska – członek

Marzena Kowalczyk- członek

Agnieszka Małecka – członek

Michał Bączaj – członek

Kamilla Wawrzyńczuk – członek

Joanna Roczyńska – członek

Milena Dębowska – członek

Renata Strzylak – członek

Renata Cołoś – członek

Do zadań Komisji należy w szczególności: inicjowanie działań w zakresie: zwiększania dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej osobom uzależnionym od alkoholu oraz członków ich rodzin, udzielania rodzinom, w których występują problemy alkoholowe, pomocy psychospołecznej i prawnej, a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie, prowadzenia profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych, w szczególności dla dzieci i młodzieży, wspomagania działalności instytucji, stowarzyszeń i osób fizycznych, służącej rozwiązywaniu problemów alkoholowych, podejmowania interwencji w związku z naruszeniem przepisów określonych w art. 13′ i 15 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi; prowadzenie postępowania w stosunku do osób uzależnionych od alkoholu: przeprowadzanie rozmów motywacyjno – interwencyjnych z osobami mającymi problem alkoholowy oraz członkami ich rodzin, kierowanie na badanie biegłych w celu wydania opinii w przedmiocie uzależnienia od alkoholu i wskazania rodzaju zakładu leczniczego, kierowanie do sądu wniosków o wszczęcie postępowania o zastosowanie obowiązku poddania się leczeniu odwykowemu; opiniowanie w formie postanowienia wniosków podmiotów ubiegających się o zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych, opiniowanie projektów Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii oraz inicjowanie działań zmierzających do ograniczenia spożycia napojów alkoholowych oraz zmiany struktury ich spożywania, a także przedsięwzięć mających na celu zmianę obyczajów w zakresie spożywania napojów alkoholowych.

Zasady wynagradzania członków Gminne Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych reguluje:

Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w Gminie Morąg na lata 2022-2025:

Wynagrodzenie w wysokości 10% minimalnego wynagrodzenia ogłoszonego przez Ministra PPiSS przysługuje dla każdego członka każdorazowo za uczestnictwo i pracę w posiedzeniu komisji (potwierdzeniem uczestnictwa w posiedzeniu jest podpisana lista obecności, która jest jednocześnie podstawą do dokonania wypłaty wynagrodzenia).

Wynagrodzenie w wysokości 40 zł przysługuje za przeprowadzenie kontroli punktu sprzedaży napojów alkoholowych potwierdzonej protokołem pokontrolnym.

Koordynatorem Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych  jest  Ilona Niewiadomska, tel.: 89 757 23 73 lub 89 757 22 31 w.18

Przewodniczącą Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie jest Monika Mielczarek, tel.: 89 757 43 58

WNIOSEK o wszczęcie postępowania w stosunku do osoby nadużywającej alkoholu (PDF, 161.2 KiB)

Biuro Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii pracuje od poniedziałku do piątku, w godzinach 7:00 – 15:00, przy ul. Dworcowej 7, w Morągu  (I piętro, obok siedziby Straży Miejskiej), tel: 89 757 23 73, e-mail: gkrpa-morag@morag.pl .

– Zgodnie z art. 4 1 ust. 3 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, to od burmistrza zależy, ile osób będzie liczyła GKRPA oraz komu zaproponuje funkcję członka komisji oraz kogo i kiedy odwoła z tej funkcji. W dniu 24 czerwca 2024 roku Burmistrz Morąga Zarządzeniem nr 24/24 zmienił skład osobowy GKRPA. Obecny skład dostępny jest na stronie BIP Urzędu Miejskiego w Morągu https://bip.morag.pl/10103/Gminna_Komisja_Rozwiazywania_Problemow_Alkoholowych/ – mówi Tomasz Faraś, sekretarz Gminy Morąg.

– Członkowie komisji pracują głównie w zespołach tzw. (podkomisjach liczących 2 lub 5 osób), prowadzą rozmowy z potrzebującymi wsparcia, a także ich rodzinami, sporządzają wnioski do sądu o przymusowe leczenie, dokonują kontroli zasad i warunków korzystania z zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych w punktach sprzedaży napojów alkoholowych, przeprowadzają wizję lokalną wskazanego miejsca, gdzie ma być prowadzona sprzedaż alkoholu, sprawdzają zgodności lokalizacji punktu sprzedaży alkoholu i limitu zezwoleń na sprzedaż alkoholu z Uchwałami Rady Miejskiej w Morągu.  Nowo powołani członkowie przeszli odpowiednie szkolenie i są gotowi do pracy w komisji. Członkowie otrzymują wynagrodzenie tylko za pracę (udział) w posiedzeniach komisji i podkomisji. Zasady wynagradzania członków gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych określa rada gminy w gminnych programach rozwiązywania problemów alkoholowych – wyjaśnia Tomasz Faraś.

(red.)

error: Nie kopiuj!!!