AktualnościHALO MORĄG

Znęcał się nad swoją matką. Został tymczasowo aresztowany

Najbliższe 3 miesiące w areszcie spędzi 23- letni mieszkaniec Morąga, który znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoją matką. Młody mężczyzna został zatrzymany i usłyszał zarzuty. Za popełnione przestępstwo grozi mu kara nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Zgłoszenie o agresywnym 23- latku policjanci otrzymali w minioną sobotę (09.05). Pokrzywdzona zdecydowała się przerwać milczenie i opowiedziała funkcjonariuszom o sytuacji w domu. Jak okazało się, jej syn wszczynał awantury, wyzywał ją słowami wulgarnymi, poniżał i groził śmiercią. Znęcał się nad kobietą również fizycznie- kopał ją, uderzał pięściami i popychał.

Policjanci natychmiast odizolowali młodego mężczyznę od pokrzywdzonej. 23- latek został zatrzymany i usłyszał zarzuty. Policjanci wraz z prokuratorem wnioskowali o tymczasowe aresztowanie podejrzanego. Sąd przychylił się do tego wniosku. I zastosował wobec mieszkańca Morąga ten środek zapobiegawczy. 23- latek najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie, gdzie będzie mógł przemyśleć swoje zachowanie.

Policjanci przypominają

W sytuacjach, w których istnieje podejrzenie przemocy w rodzinie zasadnym jest objęcie rodziny procedurą Niebieskiej Karty. Niebieską Kartę mogą wszcząć policjanci, przedstawiciele jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, oświaty i ochrony zdrowia. To właśnie te wszystkie podmioty współpracują razem realizując zadania z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie w ramach pracy w Zespołach Interdyscyplinarnych i Grupach Roboczych. W sytuacji wszczęcia procedury „Niebieskiej Karty” przez przedstawiciela jednego z pięciu uprawnionych z mocy ustawy do tego podmiotów kopia formularza pozostaje u wszczynającego, oryginał zostaje przekazany w ciągu 7 dni do przewodniczącego Zespołu Interdyscyplinarnego. Przewodniczący Zespołu po otrzymaniu „Niebieskiej Karty” w ciągu 3 dni zobowiązany jest przekazać ją członkom Zespołu Interdyscyplinarnego lub Grupy Roboczej. Grupa robocza, w skład której wchodzą przedstawiciele policji, pomocy społecznej, ochrony zdrowia, oświaty, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych ustala termin spotkania i w pierwszej kolejności na spotkanie zaprasza osobę, wobec której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie.

Niestawiennictwo ofiary przemocy na spotkanie grupy nie wstrzymuje prac grupy lub zespołu. Następnie ustalane jest kolejne spotkanie grupy, na które zapraszana jest osoba wobec, której istnieje podejrzenie, że stosuje przemoc w rodzinie. O sytuacji małoletnich ofiar przemocy zostaje poinformowany sąd rodzinny.

Zakończenie procedury możliwe jest jedynie w przypadku ustania przemocy w rodzinie, po zrealizowaniu indywidualnego planu pomocy albo rozstrzygnięciu o braku zasadności podejmowania działań.

Co grozi sprawcy?

Przepisy prawne pozwalając policji, prokuraturze i sądowi na szybką reakcję wobec sprawcy znęcania i przemocy w rodzinie.

► interwencja Policji lub zatrzymanie połączone ze stosowaniem środków zapobiegawczych;

► zastosowanie licznych zakazów, w tym zbliżania się lub kontaktowania z osobami pokrzywdzonymi;

► nakaz opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania, bez względu na to czyją jest własnością, na podstawie decyzji prokuratora lub orzeczenia sądu;

► zasądzenie odszkodowania, zadośćuczynienia bądź nawiązki na rzecz osoby pokrzywdzonej;

► ograniczenie bądź nawet pozbawienie władzy rodzicielskiej nad dziećmi i ograniczenie z nimi kontaktów, jeżeli przemoc była stosowana także wobec nich;

► w razie uprzedniego skazania na karę z warunkowym zawieszeniem – natychmiastowe zarządzenie jej wykonania.

Gdzie szukać pomocy ?

Porady oraz pomocy w sytuacjach przemocowych udzielają na bieżąco przedstawiciele jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, oświaty i ochrony zdrowia a także policjanci.

(KPP Ostróda)

error: Nie kopiuj!!!